Nädala idufirma: FoodDocs teeb toiduettevõtete paberimajanduse tehisintellekti abil ülilihtsaks

FoodDocs on Eesti idufirma, mis aitab restoranidel, kohvikutel, suurtel toidupoodidel, aga ka näiteks kodustel õlle või pirukavalmistajatel sammu pidada toiduvalmistamise keerulise paberimajanduse ja suurte nõudmistega.

Geeniuse küsimustele vastab ettevõtte üks asutajatest Katrin Liivat.

Millega teie ettevõte tegeleb?

Kõigil, kes toiduga tegelevad, peab seaduse järgi olema “Food Safety Plan”, eesti keeles enesekontrolli plaan, ehk toiduohutuse plaan, milles tuleb läbi mõelda kõik riskid ja ohud.

Täna on ta paberil 100 lehekülge paks kaust, mis kirjeldab näiteks seda, kuidas kõik peavad käsi pesema, kõigil peavad olema tervisetõendid, kõigi asjade jaoks peab olema eraldi lõikelaud. Tuleb teha analüüse või mõõta külmiku temperatuure.

Väikesed ettevõtted ei oska seda toiduohutuse plaani omale koostada enne, kui nad uksed lahti teevad. Ja kui sa oma kohviku või restorani või koduse õllevalmistamise uksed lahti teed, tuleb edasi ka korralik haldamine. Pead külmkappide temperatuuri mõõtma, analüüsi tegema, inimesed tuleb arsti juurde saata, hügieenikoolitusi tuleb samuti teha või korraldad kahjuritõrjet.

Me mõtlesime välja programmi, kus klient vastab kaheksale valikvastustega küsimustele  ja selle järel annab programm sulle juhendi, kuidas sina pead edasi käituma, et oma ettevõtte uksed saaks lahti teha.

Põhimõtteliselt annab ta selle 100-lehelise paberipataka sulle e-raamatuna, ükskõik mis keeles. Juures on pildid ja videod selleks, et sa saaksid sellest kõigest lihtsamini aru.

Kui ettevõte on oma uksed lahti saanud ja oma äri käima pannud, hakkab meie tarkvara sinu heaks tööle. Ta ütleb näiteks, et ülehomme pead sa tegema mingeid kindlaid analüüse. Järgmisel nädalal saab sul nõudepesijal tervisetõend läbi, saada ta arsti juurde. Ühesõnaga aitab tarkvara sul sinu ettevõttes toiduohutust jälgida.

Täna on meie kliendid paljud restoranid ja kohvikud, aga leidub ka kodus tootjaid. Põhiraha tuleb aga suurtest kettidest nagu Selver, Prisma või Stockmann.

Kas midagi sellist on ka mujal maailmas tehtud?

Selliseid abimehi, mis aitaks sul igapäevaselt asju hallata, näiteks sensoreid, mis pannakse külmikusse ja mis andmeid automaatselt koguvad, on hästi palju.

On olemas ka digitaalseid auditite tegemise lahendusi. Aga seda programmi, kus tehisintellekt loeb su vastuseid, saades kogu aeg targemaks, genereerides ühel hetkel põhjaliku juhendi, meie teada ei ole.

Kas teie süsteem ühildub erinevate sensorite ja muude seadmetega?

Meie ise sensoreid ei paku, aga kuna suurtel jaekettidel on need sensorid olemas, siis me tegime lihtsalt API otsa, et ta võtab automaatselt kõik andmed meie rakenduse töölauale.

Suurkliendid tahavadki peamiselt seda, et kogu toiduohutuse teema kajastuks ühes kohas. Täna on osa infost paberil ühes kohas, teine osa infot on personaliosakonnas, kõik see on laiali.

Kui sul on 55 poodi, siis teadki meie abil, et kõik on korras.

Kui suur on teie tänane meeskond?

Oleme ise ettevõtte asutajatena Karin Reppiga toidutehnoloogid ja 15 aastat näinud, kuidas bürokraatia toidusektoris toimib. See frustratsioon viskas nii üle, et istusime Kariniga kahekesi maha ja mõtlesime, et selle jaoks peab olema programm.

Meil on veel üks kaasasutaja, Margus Pala ja hästi võimekas CTO.

Kui me ajujahti läksime, toodi CTO puudus kohe välja. Tekkis küsimus, et kuna töölaud on tarkvara, siis kes selle eest vastutab? Seega tuli meile Margus ka kampa.

Täna on meid täiskohaga kümme inimest. Pool meeskonnast on arendajad ja teine pool on tehnoloogid või müügiinimesed.

Kas tegutsete täna ainult Eestis või kusagil mujal ka?

Väiksemad ettevõtted on selles mõttes head, et nad tulevad ja registreeruvad ise. Võtad toru kätte ja teed demo. Suurte ettevõtete pardale aitamine on keeruline. Kui Eesti omad tulevad paari kuuga, siis see on ikka väga kiire.

Plaanime täna siseneda ka Saksamaa ning Ukraina turule. Kõik küsivad, et miks Ukraina. Ukraina on samas seisus nagu Eesti, mil ta Euroliitu astus. Kõigil toiduettevõtetel peab seal selle aasta septembriks olema Euroopa Liidu toiduohutussüsteem, seega on seal hetkel korralik paanika.

Miks te arvate, et te edu saavutate?

Suurtel edasimüüjatel on veel üks põhiprobleem: neil ei ole ülevaadet tootjatest. Riiulis oleva kauba kvaliteet on mingil määral tuvastamatu. Jaemüüja võtab toidu vastu ja eeldab, et kõik on reeglite ja seadustega kooskõlas, aga tegelikult ei pruugi olla.

Šokolaadiga pole ju hullu, aga kui sa edasimüüjana ei tea, mis temperatuuril tootja muna on hoidnud, siis saad sa tulemustest alles teada seda muna süües. Üritustel on meiega rääkima tulnud hulk tootjaid, kes ütlevad mulle, et tahaksid näiteks Selveri ketti sisse saada, kas saaks sellist tööriista, mis aitaks tootjal olla vastavuses poeketi nõuetega.

Täna tõstame selleks ka raha, et saaksime oma toote kohandada selliseks, et meie lahendus moodustaks lüli jaekauplejate ja tootjate vahel, ning et toiduohutus oleks läbipaistev. Seda ka riikideüleselt, näiteks juhuks, kui Eesti tootja soovib siseneda mõne välisriigi turule.

Kes teie investorid on olnud?

Saime mõnda aega tagasi 300 000 euro suuruse investeeringu, mille juhtinvestoriks oli United Angelsi viis inglit. Ajujahis saime ka ise investeeringut valida, kuna investorite raha oli rohkem saada, kui meil vaja oli.

Saime mõnda aega tagasi 300 000 euro suuruse investeeringu, mille juhtinvestoriks oli riskikapitafond United Angels VC. Ajujahis saime ka ise investeeringut valida, kuna investorite raha oli rohkem saada, kui meil vaja oli
Lisaks on meil täna ingelinvestoritena pundis Ivo Remmelg, kes on Estbani president, Martin Rand, kes on VitalFieldsi exiti teinud, Märt Kelder, kes on Sixfoldis ning Tehnopol Ülemiste juht Gert Jostov. Aga hetkel korjame taas raha, et saada üks kuni kaks miljonit, et korralikku müüki Saksa turul teha.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Et oleksime Saksamaa turul võimsalt sees ja Inglismaal tahaks samuti otsad lahti saada. Inglismaa on toiduohutuse standardite suhtes väga eesrindlik, paljud riigid on ostnud sisse just nende standardit.

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.