Nädala idufirma

Sentab teeb eakatele teleriäpi ja kandideerib ülemaailmsel sotsiaalsete idufirmade konkursil

Seekordses Nädala Idufirma rubriigis vastab Geeniuse küsimustele idufirma Sentab asutaja Tarmo Pihl.

Mis on teie suur idee?

Sentab on lihtsasti kasutatav suhtlusvõrgustik, mis toob eakad online-maailma. Meie keskkonna kasutamine ei eelda mingeid tehnilisi eelteadmisi ega digitaalset kirjaoskust. Üks meie eripäradest on see, et oleme loonud lihtsasti kasutatava rakenduse teleri tarbeks, mis kõnetab ka neid eakaid, kes veel ei ole online maailmas ja kelle jaoks virtuaalne suhtlus on uus kogemus.

On fakt, et maailma rahvastik vananeb enneolematul kiirusel. Viimase 50 aastaga on üle 65-aastaste hulk maailmas kasvanud umbes kolm ja pool korda. 20–40% neist inimestest tunnevad end üksikuna, on digivõõrad ning ühiskonnast võrdlemisi isoleeritud. Sentabi tooted üritavad seda probleemi leevendada. Arendame huvipõhiseid teematubasid, toetame videokõnesid ja meedia jagamist, kogukondlikke infopostitusi ja seeläbi näeme oma kasutajatena mitte ainult tehnoloogiakaugeid eakaid, vaid ka juba arvutiga Sina peal olevaid inimesi ja nende perekondi. Lisaks sotsiaalsele väljundile on meie platvorm heaks töövahendiks teenusepakkujatele, kes saavad seeläbi paremini ja odavamalt ligi kõige kiiremini kasvavale demograafilisele grupile.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Sentabi asutajateks on Tarmo Pihl ja Bernard Xavier, mõlemad on varasemalt olnud tegevad Eesti päritolu startupis Modesat Communications, mille omandas 2012.aastal USA korporatsioon Xilinx. Lisaks on Bernard olnud 2014–2015 tegev ka Smartcapi juhina. Kokku on Sentabis 21 inimest, kellest ligikaudu kaks kolmandikku on tarkvarainsenerid ja QA (kvaliteedikontroll – toim), ülejäänud müügi-turundusmeeskond ning juhtkond. Ettevõte omab kaastöötajaid lisaks Eestile ka USA-s ja Suurbritannias.

Kes on investorid ja kui palju nad firmasse juba raha on pannud?

Ettevõtte võtmeinvestorid on praegused omanikud. Oleme tootearendusele saanud toetust ka Horisont 2020 nimelisest Euroopa programmist. Koos toetuse ja omafinantseeringuga oleme Sentabi paigutanud ligemale kahe ja poole aastaga ligikaudu 1,5 miljonit eurot.

Olulist tuge loodame saada TheVenture konkursist, kuhu Sentab on kvalifitseerunud 2500 ettevõtte seast ning milles selgub kõige potentsiaalikam sotsiaalne idufirma. Kui teid kõnetab meie tegevus ja missioon, palume toetada meie ettevõtmist oma häälega kodulehelkuni 15.juunini 2016.

Millega te raha hakkate teenima?

Raha on plaanis teenima hakatafreemium mudeliga, kus meie põhiteenused on tasuta ning lisandväärtust pakkuvad teenused tulevad kuupõhise või ühekordse tasuga. Tasuliste teenustena võib näiteks tuua eakate võimlemistunnid, digikonsultatsiooni või keeleõppe, mida Sentabi keskkond hakkab lähiajal vahendama. Tasuta põhiteenuste hulka jäävad sotsiaalse võrgustumisega seotud teemad nagu videokõned, mängud, video ja pildipostitused, tasuta hobitoad jms.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Arendame ja testime toodet koos lõppkasutajatega, arvestades nende soove ja suuniseid. Meil on tugev meeskond, kellel on olemas nii tehniline kompetents kui ka varasem edukas ettevõtluskogemus. Keskendume turule, mille maht on mõõdetav kümnetes miljardites dollarites ning kus on ees oodata samasugust murrangut, nagu jagamismajandus on põhjustanud teenuste pakkumisel. Samasloome uut toodet uuele turule ja seetõttu peame olema valmis tagasilöökideks – oluline on säilitada organisatsiooniline paindlikkus, õppida kiirelt vigadest ning teha vajalikud korrektsioonid.

Suhteliselt vähe on idufirmasid, mis on oma originaalse ideega kasvanud suureks. Peamiselt on ikkagi nende edu taga olnud õpivõimelised inimesed, kes on läbi katsetuste leidnud selle õige tee oma klientideni. Mulle meeldib Steve Blanki startupi definitsioon, mis sisuliselt ütleb, et see on ettevõte, kes otsib veel oma teed.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Oleme oma tootearendusega sealmaal, et lansseerime kõik neli platvormi järgmise kuu kuni kahe jooksul. Meil on rida huvitatud kliente USA-s ja Suurbritannias, kellega peame lepingud lõpule viima ning koostööd tegema lõppkasutaja baasi laiendamisel. Võrgustiku väärtus tõuseb läbi võrgustiku lõppkasutajate arvu, mis meie jaoks tähendab väga tugevat turundustööd. Samuti on tarvis kasvu toetada läbi uute kaastöötajate leidmise – oleme huvitatud nii kogemustega tarkvarainseneridest kui ka turundusspetsidest.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

Järgmise 12 kuuga soovime jõuda 50 000 aktiivse kasutajani. Sellise arvu juures saame põhjendada oma ettevõtmise elujõulisust ning areneda sealt edasi jätkusuutlikuks ettevõtmiseks.

Fotod: Sentab

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto- ja rahaportaali olulisematest lugudest.