UPMADE’i tarkvara aitab riideid toota nii, et midagi ei lähe raisku

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
upmade_team.jpg

Sel nädalal on Geeniuse nädala idufirmaks UPMADE, kelle tarkvara aitab riidetootjatel valmistada riideidenda tootmisjääkidest. Selline lahendus aitabbrändidel valmistada tooteid keskkonnasõbralikult ning säästa ressursse, mis muidu läheksid tootmises raisku. Geeniuse küsimustele vastas ettevõtte tegevjuht Marko Kiisa.

Mis on teie suur idee?

Meie suur idee on vähendada globaalse tekstiili- ja moetööstuse keskkonnamõju läbi tootmisjääkide ärakasutamise. Oleme leidnud võimaluse, kuidas tekstiilijääkide vähendamisest kõik võidavad: brändiomanikust tellija saab kasumlikud keskkonnasõbralikud tooted; tootja jääkide käitlemise asemel tulu toodangu eest ja keskkond võidab uute materjalide tootmise vältimisest. Kangaste vms materjalide tootmiseks kasutatud looduslikud ressursid nagu maa, puhas vesi, õhk, mineraalid jmt moodustab rõivaeseme keskkonnajalajäljest tohutult suure osa. Seetõttu kaasneb nende jääkide ärakasutamisega väga suur ressursikokkuhoid.

Saan aru, et teie niiöelda toode on tarkvara, kuidas selle kasutamine toimib?

Meie toode on UPMADE disaini- ja tootmislahendus, mille ellurakendamise võimaldab UPMADE tarkvara. Kombineerime tarkvara abil seega disaini, keskkonnateadust ja tootmiskorraldust. Esmalt kogume tarkvaraga rõivatootmise jääkide kohta infot ja muudame selle oma algoritmide abil kasutatavaks – tootmisjääkidest saab tootmissisend. See võimaldab alustada planeerimisprotsessi, mille tuumaks on tark disain: mida saab selliste karakteristikutega jääkidest uut disainida ja toota? Seejärel kogume tootmise ja kasutatavate materjalide kohta keskkonnamõjude infot ja sertifitseerime tootmispaiga: tõestamaks, et tootjal on olemas võimekus tõendada just jääkmaterjalide ärakasutamist, aga ka teatud keskkonna- ja ILO sotsiaalsetele standarditele vastamist. UPMADE tarkvara arvutab seejärel disainitud toodete keskkonnasäästu – keskmiselt säästab jääkidest valminud rõivaese vähemalt 80% vett ja väldib 80% CO2 emissiooni. Viimases etapis valmistame UPMADE tarkvara abil selle uue rõivaeseme tootmise ette ja anname brändiomaniku heakskiiduga ka tootmisse.

Kui palju teil juba täna kliente on?

Hetkel oleme sertifitseerimas kolmandat tootjat ja kõigi nende juures on liidestamisel ka UPMADE tarkvara. Täislahendus ehk UPMADE sertifitseeritud rõivaste tootmine käib ühe brändiga.

Milleks sellist lahendust vaja on?

Moetööstuse keskkonnamõju on hiigelsuur ja talumatult pillav ning seda hakkavad üha rohkemad tarbijad mõistma. See aga tähendab, et oma lemmikbrändidelt nõutakse üha häälekamalt ka lahendusi – kui neid ei tule, hääletatakse jalgadega. Tootmisjärgseid kangajääke tekib igas suurtootmises. Reet Aus leidis oma doktoritöös, et keskmiselt 18% materjalist raisatakse veel enne, kui rõivas poeletile jõuab. Et see probleem lahendada, tuli meil tõestada, et leidub äriline lahendus: need raisatud materjalid on väga suur hulk teenimata raha.

Kes on tegijad ja mis on nende taust?

Idee algataja on jätkusuutliku disaini ja aeglase moe eestvedaja disainer Reet Aus. Reet keeldus disainerina juba ammu konventsionaalsest hävitavast tööstusest osa võtmast ning asus rõivaid looma ülejääkmaterjalidest. Ühel hetkel sai ta aru, et maailma muutmiseks tuleb lahendusi hakata looma just selle tööstuse enda sees ja nii hakkasime looma masstööstusele sobivat väärtustava taaskasutuse (upcycling) disaini- ja tootmislahendust UPMADE. Keskkonnateaduse ja UPMADE sertifikaadi eest vastutab Markus Vihma, kes ringmajanduse teemal on kirjutamas ka oma doktoritööd. Tegevjuhina hoolitsen mina peamiselt äriliste läbirääkimiste ja strateegilise planeerimise ja elluviimise eest. Olen üle kümne aasta töötanud finantssektoris äriklientidega ja ka juhina. Ettevõttesse on aja jooksul investeerinud mõned Eesti ärimehed ja korra oleme teinud ka „friends&family“ ringi – kokku üle 350000 euro.

Millega te raha hakkate teenima?

Kõige lihtsam väärtuse loomine toimub UPMADE tarkvara kasutamise kaudu. Avame ukse struktureeritud info juurde, mis täna on killustatud ja kasutamata. Selle info põhjal võimaldame jääkmaterjalidest uute rõivaste disainimist ja tootmist – meie teenime iga selliselt valmistatud rõivaeseme pealt.

Miks olete just teie see üks kümnest idufirmast, kes ei lähe pankrotti?

Seda garantiid ei ole kellelgi. See idufirma on meie konspiratsioon muuta maailma. On lugematul hulgal väliseid tegureid, mis omal kaootilisel kombel võivad meie ideed nii õnnestumise kui huku suunas suunata. Meie peame vaid iga päev langetama teadlikke valikuid.

Mida teil täna kõige rohkem vaja on?

Läbirääkimiste õnnestumist järgmise brändiga.

Mida te järgmise 12 kuu jooksul saavutate?

12 kuu pärast leiab UPMADE Certified rõivaesemeid vähemalt 3 globaalse brändi poeriiulitelt üle terve maailma.

Avafoto: Upmade

“Nädala idufirma” on rubriik, kus me tutvustame igal nädalal mõnd põnevat Eesti idufirmat, kes tahab maailma muuta.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.