Mario Kadastik reisib Teslaga: kuus aastat vana brauser annab odavama hotelli

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
mariokadastik.jpg
Eesti esimese Tesla elektriauto omanik Mario Kadastik. Foto: Sander Ilvest, Scanpix/PM

Kõigile, kes elektriautode ja nende käekäigu vastu Eestis huvi tundnud on, neile on ilmselt tuttav Mario Kadastiku nimi. Ta on üks Teslade rendifirma Teslarent asutajaid ja sõidab Tesladega mööda Eesti ja Euroopa teid ringi. Uurime, milliseid lahendusi ja nippe ta on tuhandete kilomeetrite jooksul kogunud.

Kadastik räägib, et pikema autoreisi planeerimine käib põhiliselt siiski Tesla enda infosüsteemist ja ekraanist. “Ta teab, kus kohas asuvad kiirlaadijad ja kas need on parasjagu vabad või mitte. Seda ma tavaliselt telefonist ei vaata. Kui käia kusagil siin lähemas regioonis, siis kindlasti kasutan ma Elmo äppi, et vaadata, kas seal on laadijaid ja kas nad on vabad.” Eestis laadijaid tihtipeale vaja ei lähegi, vaid kõige pikemate otsade puhul, näiteks sõidul Tallinnast Võrru ja tagasi.

Kui Elmo rakenduse puhul on võimalik kaardilt lihtsalt kontrollida, kus laadijad asuvad ja millised on vabad, siis Tesla kiirlaadijate ehk Superchargerite puhul on võimalik autol lasta arvutada välja teekond läbi erinevate kiirlaadijate, nii et auto pidevalt laetuna püsiks. “Näiteks kui ma olin Hollandis Tilburgis, siis ütlesin, et tahan sõita Stockholmi, siis ta ütles mulle, kus ma pean laadima, kaua ma pean laadima ja nii edasi,” toob Kadastik näite auto nutikast navigatsioonisüsteemist.

Teedel navigeerimiseks kasutab ta autosisest GPSi, mis saab oma andmed Google Mapsist. „Aga ta on üldiselt selline… võiks olla parem. Ta aeg-ajalt raporteerib mingeid jaburaid trajektoore ja tal on mingi imelik arusaam, et kõikjal väljaspool Kesk-Euroopat sõidavad inimesed 60ga. Et ajaarvestuslikult Tartu-Tallinn on umbes kolm tundi,” räägib ta. Sestap eelistab ta sageli ka Waze’i navigatsioonirakendust.

Tesla teeb reisidel suure osa tööst ära ja aitab ka raha säästa. Foto: Sander Ilvest, Scanpix/PM

Olles kuhugi kohale jõudnud, on loogiline soov ööseks auto laadima panna. Peamiselt AirBNB’st ja Booking.com’ist majutusinfot otsiv Kadastik nendib, et elektriautode laadimisvõimaluse kohta seal infot üldiselt ei jagata. “Vanasti, enne kui Elmo tekkis, siis kui ma tahtsin käia Leedus või Lätis, mingites kohtades, kuhu Eesti viimasest laadijast edasi tagasi ei jõudnud, siis ma tavaliselt otsisin välja hotellid, mis ma arvasin, et on trassi lähedal kõige mugavamad, kus ööbida ja siis kirjutasin neile ja panin pildi kaasa sellest tavalisest tööstusvoolu pistikust, et kas teil on selline või ei ole, et ma tahaks seda kasutada auto laadimiseks.” Pildi saatmine oli vajalik, kuna sageli kehtib arusaam, et autot saab edukalt laadida ka tavalisest 220 voldisest pistikust õues. Kadastiku sõnul võtab see aga kohutavalt palju aega. “Nüüd on asi arenenud ja saab kasutada selliseid äppe nagu Plugshare, kuhu inimesed saavad sisestada kohad, kus on laadijaid. Seal on olemas aeg-ajalt ka hotellide omi.” Kadastiku sõnul on sarnaseid rakendusi mitu, mis kõik toimivad samal põhimõttel.

Hotelle võib aga broneerida Tesla enda autoekraanilt, kus on samuti veebibrauser, mis on küll kuus aastat vana, kuid seetõttu annab AirBnb ja Booking.com’i algoritmide kasutamisel eelise. “Mu äripartner on rääkinud, et kui tema reisib, broneerib ta AirBNB kohti alati läbi Tesla brauseri, sellepärast et kõik need algoritmid, mis ennustavad sinu rahalist võimekust ja selle järgi hindu üles krutivad, satuvad Tesla brauserist segadusse ja arvavad, et sa oled hästi vaene inimene ja näitavad sulle kõige odavamaid hindasid,” selgitab Kadastik.

Kuid selleks, et hotelli broneerida on vaja internetti. Selgub, et Tesla pakub kõigile autoomanikele neli aastat tasuta üleeuroopalist 4G internetti, mis on küll piiratud vaid auto enda süsteemide kasutamisega. Täna veel auto 4G internetti telefoniga jagada ei saa, kuid Kadastiku sõnul on Tesla tegevjuht Elon Musk öelnud, et see oleks võimalik, probleem tekib vaid teenuse maksustamisega, kuna täna on auto interneti kasutamine kindla andmemahuga. Palju internet maksma hakkab veel ei ole teada – esimestel Tesla omanikel saab neli aastat täis selle aasta lõpuks, mille järel neilt teenuse eest raha küsitakse.

Tesla on samuti tuntud oma autopiloodi poolest, mis sõidukit teatud tingimustel ise juhib. “Selle mõte on see, et ta võtab juhtimise üle, sina saad jälgida ümbrust. Näha neid asju varakult, mida auto ei avasta. Sa ei pea vahtima, mida teeb sinu ees olev auto, vaid saad pigem vaadata metsa, metsaäärt ja ristuvaid teid.” Kadastik räägib, et on läbinud terve riigi nii, kus autot ise juhtima ei pidanudki. “Mul on üks ekstreemne tripp olnud, kus ma sõitsin Tilburgist Stockholmi 22 tunniga, see on umbes 1500 kilomeetrit. Ma Taanist midagi väga palju ei mäleta, sest seal olid ilusad neli rida samas suunas, korralikud kõrged piirded tee ääres ja autopiloot töötas nagu kulda. Sellest mina väga palju ei mäleta, seal juhtiski ainult autopiloot.“

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.