Reisid naabrite juurde? Siit näed, kuidas kohalikku internetti osta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
simkaart.jpg

Ilma internetita reisimine on kujunenud ekstreemsuseks. See võib olla erakordne, aga kui sa tahad oma järgmist reisi veidi rahulikumalt võtta, siis loe, kuidas reisil internetti kasutada. Kui eelmises osas võrdlesime Eesti operaatorite rändlushindu, siis nüüdvaatame, kuidas ja mis hinnaga välismaal kohalikku internetti osta.

Soome

Soomes käime me palju, nii reisimas kui tööl, seega on hea teada, kuidas seal olles endale mobiilset internetti muretseda.

Soomekolmpõhilistmobiilioperaatorit onSonera, Elisa ja DNA.

Soneral on kõige rohkem kliente ning selle mobiilse interneti leviala üle Soome on hea, kuid mitte nii hea kui Elisal. Sonera ettemaksega töötavaid pakette müüakse nende esindustes, lisaks ka postkontorites ning meilgi tuntud R-Kioskites. Stardipakett maksab seal 9,90 eurot, mille eest saab seitse eurot krediiti. Andmeside maksumus on 0,01 eurot megabaidi kohta ning päevas peab maksimaalselt maksma 1,50 eurot. Kiirused on parima leviga kohtades 4G/LTE.

Elisa pakub Soomes parima leviga mobiilset internetti ning on sealjuures ka kõige kiirem. Ettevõtte ettemaksega SIM-kaarte on võimalik osta paljudest kohtadest üle riigi. Näiteks Elisa esindustest, Elisa poodidest ning jällegi ka meile tuntud R-Kioskitest. SIM-kaardi soetamine maksab 5,90 eurot ning sellega tuleb kaasa kuue euro väärtuses krediiti, mida saab kasutada internetis surfamiseks hinna eest 0.066 eurot megabaidi kohta. Maksimaalselt peab päevas maksma 0.99 eurot.

DNA on Soomes kolmas mobiilioperaator, kuid pakub siiski üsna head levi ja normaalseid internetikiiruseid. Jällegi on ettemaksega võimalik endale SIM-kaart soetada erinevatest kohtadest. Näiteks on võimalik see endale osta internetist, postimajadest või R-Kioskitest. DNA pakub mitmeid erinevaid pakette, aga kõige mõistlikum komplekt tundub olevat DNA Rajaton Prepaid, mis pakub ühes komplektis kõnesid, sõnumeid ja mobiilset internetti. Selle algpakett maksab 7,9eurot, millega tuleb kaasa seitse eurot krediiti. DNA puhul tasub aga tähele panna seda, et krediidist lahutatakse päevane summa iga päev, olenemata sellest, kas klient kaarti reaalselt kasutab.

Rootsi

Teine äärmiselt tuntud sihtkoht eestlaste jaoks on kindlasti Rootsi. Nii mõnigi meist on käinud mõnel üllatavalt odaval Rootsi kruiisil. Kui paar päeva pikemalt Rootsis peatuda, võiks vaadata kohaliku SIM-kaardi poole.

Rootsis valitsevad neli põhilist mobiilioperaatorit: Telia, Tele2, Telenor ja 3 (Tre). Levi poolest on esirinnas Telia, seejärel Tele2 ning viimasena Telenor. Ettemaksega “Kontant” nimetusega SIM-kaarte on mõistlikum osta poodidest, kuna internetist soetamiseks on selleks vaja Rootsi telefoninumbrit.

Telia ettemaksega stardipaketi nimi on Telia Refill Startpaket, mida müüakse nii internetis kui ka 100 SEK-i ehk umbes 10 euro eest poodides. Siiski selleks, et internetti koheselt kasutama hakata, tuleb kohe peale laadida veel lisaks 50 SEK-i ehk umbes viis eurot. Edaspidi maksab kuu aega kehtiv üks gigabait andmemahtu 49 SEK-i ehk umbes viis eurot.

Telenori stardipakettidest esimene on Rörlig, mille andmemahu hinnaks on 19 SEK-i ehk kaks eurot 100 megabaidi andmemahu kohta.

3 ehk Tre puhul on tegu head internetikiirust pakkuva mobiilsideoperaatoriga. 2G võrku Tre ei paku, seega kasutaja seade peab toetama kas 3G või 4G sagedusi. Mobiilset internetti on selle operaatori käest soetada ilmselt kõige lihtsam. 3Bredband Kontant on nende vaid mobiilse interneti jaoks mõeldud SIM-kaardi nimetus. Seda on võimalik endale soetada paljudest poodidest ning 99 SEK-i ehk 10 euro eest saab endale viis gigabaiti mobiilse interneti andmemahtu, mis kehtib seitse päeva.

Läti

Ja viimaseks vaatame üle meie lõunanaabriLäti, kuhu eestlased satuvad nii puhkuse tõttu kui äriasjus. Või siis lihtsalt vahvat Riia teletorni vaatama.

Lätis on kolm mobiilside operaatorit: LMT, Tele2 ja Bite.

LMT-d omanik onmeilgi tuntud TeliaCompanyning nemad pakuvad ka parimat levi. LMT Karte nimeline ettemaksuga SIM-kaart on saadaval nii LMT enda esindustes kui ka ajalehekioskites ning osades supermarketites. Stardipakett maksab LMT-l üks või kolm eurot. Raha saab peale laadida kas 1,42, 2, 5, 10 või 20 euro kaupa. SIM-kaardi aktiveerimiseks tuleb helistada numbrile 29202010 ning järgida saadavaid juhiseid. Esimesed 50 megabaiti kuus on tasuta ning see aktiveeritakse automaatselt. Edasi tuleb valida, kas laadida raha kaardile nii nagu eelnevalt mainitud või hoopis liituda nädalase paketiga, mille hinnaks on 1,42 eurot ning selles sisaldub 1 GB mobiilset internetti.

Tele2 ise ettemaksega SIM-kaarte Lätis ei müü. Seda tehakse läbi Tele2 omanduses oleva Zelta Zivtina virtuaaloperaatori, mille nimitähendab kuldkala. Parim võimalus mobiilse interneti saamiseks on teenuse mobiilse andmeside jaoks mõeldud SIM-kaart, mille stardipakett maksab 4,99 eurot ning mille eest saab viis gigabaiti andmemahtu, mis kehtib 10 päeva.

Bite on väikseim võrk Lätis, kuid pakub siiski üsna head levi, kattes 90% Lätimaast. Nende mobiilse interneti jaoks mõeldud SIM-kaarti on võimalik endale soetada 6,40 euro eest, mille peal on 29 eurot krediiti. Krediit kehtib kolm kuud. Ei maksa lasta ennast suurest krediidist siiski üllatada, kuna selle kasutamine toimub varasematest natuke teistmoodi. Raha võetakse aja järgi. Näiteks 21 Mbit/s kiirusega mobiilse interneti üks tund maksab 1 euro.

Oskad kohaliku andmeside kohta reisijatele nõu anda? Postita kindlasti kommentaar.

Foto: MIKI Yoshihito/CC/Flickr

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.