Pilveteenused

Cloudflare tegi teenuse, mis su koduse interneti kiiremaks muudab

Rubriiki toetab

Cloudflare käivitas uue DNS-teenuse, mis muudab koduse interneti hulga kiiremaks ja privaatsemaks.

Ettevõte Cloudflare, mis siiani on pakkunud teenuseid ettevõtetele ja veebihalduritele, tõi kuu alguses välja oma esimese teenuse tavakasutajatele, pakkudes kõigile nüüd ülikiiret ja privaatset DNS teenust 1.1.1.1

DNS (Domeeninimiede süsteem/Domain Name Service) on süsteem, milleta internet oleks väga keeruline ja segane paik. See on teenus, mis muudab sinu poolt sisestatud veebiaadressid arvutitele arusaadavaks IP-aadressiks. Sisestades aadressiribale geenius.ee, jõuad sa tegelikult DNS teenuseni, kus on kirjas, millise IP-aadressiga serveris Geenius elab.

DNS saadab sinu veebibrauseri seejärel õigesse kohta. Nagu jaamakorraldaja. “Aha, Tartusse jah? Siis platvorm 6, rong 114”. Aga jaamakorraldaja jätab meelde, kes kuhu läks. Kui tihti, ja kust tuli. DNS serverid täpselt sama moodi. Sinna jäädvustub muuhulgas ka sinu arvuti IP-aadress, nii et sisuliselt on võimalik jälgida, millisel veebilehel sa käid, ka siis, kui muu liikumine veebis on krüpteeritud. Ja see annab loomulikult võimalused näiteks kasutamaks veebitsensuuri ning suunatud reklaami.

Võtame jaamakorraldaja näite: oletame, et on üks mütsifirma, mis toodab suures hulgas siniseid mütse. Sinised mütsid sobivad kokku siniste jopedega inimestega. Firma tahab neid müüa tudengitele, sest siniste mütsidega tudengid on hea sissetulekuallikas. Firma müügiagent läheb jaamakorraldaja (DNS teenuse puhul siis teenusepakkuja, sageli internetiteenuse pakkuja) juurde, teeb talle headmeelt, nii et jaamakorraldaja annaks mütsifirmale teada kõigist sinistes jopedes reisijatest, kes sõidavad Tallinnast Tartusse ja vastupidi.

Tegelikult ei räägi me mütsidest

Loomulikult ei tea DNS teenuse pakkuja, mis värvi rõivaid sa kannad. Aga süsteem võib näha näiteks, et käid tihti ülikooli kodulehel ja ostad Elronist rongipileteid. Juba nende andmetega võib teha mõningaid järeldusi. Ja tõenäoliselt see sulle väga ei meeldi, et keegi võib suvalisel hetkel kontrollida, mis lehte sa eile õhtul külastasid.

Nii jõuamegi tagasi Cloudflare’i uue DNS-teenuse juurde, kuna esiteks ei salvesta teenus kusagile sinu IP-aadressi, mis on peamine vahend teadmaks, kes veebilehtede vahel liikus, lisaks kustutab Cloudflare kõikide DNS liikumiste ajaloo iga 24 tunni järel.

Firma lubab ka, et kellelegi kolmandale nad andmeid edasi ei lekita. See kaotab ära võimaluse ettevõtetel läbi DNS teenuse sinu liikumisi ja veebis tegemisi jälgida. Firma ütles portaalile VentureBeat, et palkavad isegi kolmanda osapoole kontrollimaks, et nende andmehävitusprotsess on täielik ning turvaline.

Firma soovib oma DNS teenusega muuta internetti ka kiiremaks ja ongi hetkel kiireim, keskmiseks suunamiskiiruseks üle maailma on 14 millisekundit.

Selleks, et hakata Cloudflare DNS teenust kasutama, tuleb oma veebibrauserisse sisestada vaid 1.1.1.1 ning järgida lehel olevaid juhiseid.

Märksõnad: , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.