Pilveteenused

Euroopa Komisjon määras Google’ile otsingutulemuste mõjutamise eest 2,4 miljardi euro suuruse trahvi

Euroopa Komisjoni konkurentsivolinik Margrethe Vestager Google'i teemalisel pressiüritusel. Foto: Francois Lenoir/Scanpix/Reuters

Rubriiki toetab

Euroopa Komisjon on peale mitut aastast uurimist jõudnud järeldusele, et Google kasutab ära oma võimu suurima otsingumootorina, mõjutades Google’i otsingutulemusi, et enda tooteid reklaamida. Selle eest määrati Google’ile 2,42 miljardi euro suurune trahv.

Peamiselt puudutavad probleemid Google Shopping nimelist teenust, mis pakub erinevaid tooteid ja teenuseid otsides võrdlevat infot erinevatelt lehekülgedelt. Google kasutas ära oma võimu otsingusüsteemis ning reklaamis enda kaubandusteenust teistest enam, ehkki sel polnud konkurentide ees nähtavaid eeliseid.

Komisjoni otsus on, et säärane käitumine takistab Euroopa kodanikel vaba ja võrdset ligipääsu teenustele. Lisaks trahvile on Google’il kohustus otsingutulemuste mõjutamine katkestada 90 päeva jooksul, vastasel korral tabavad firmat järjekordsed trahvid.

Google on öelnud, et ei ole Euroopa Komisjoni otsusega nõus ja kavatseb selle edasi kaevata. “Me ei nõustu täna avalikustatud seisukohaga. Me uurime seisukohta detailselt ja kaalume otsuse edasikaebamist,” ütles Google’i vanem-asepresident Kent Walker avalduses.

xTäna avalikustatud trahvisumma on suurim, mille Euroopa Komisjon on turupositsiooni ärakasutamise eest välja kirjutanud. Seni suurim oli veidi üle miljardi euro suurune trahv, mille sai Intel 2009. aastal. Google’i käest nõutav summa võib aga veelgi tõusta, sest Euroopa Komisjonil on käsil veel kaks sarnast uurimist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.