IBMi kristallidesse pakitud faasimuutmälu muudab andmete leidmise ja talletamise välkkiireks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
ibm.png

Hiljuti avaldas IBM oma pikaajaliste uuringute tulemused, mille eduka ärakasutamise korral on võimalik faasimuutmälul põhinevate seadmete tööd kordi kiiremaks ja efektiivsemaks muuta.

Faasimuutmälu (inglise keeles phase change memory ehk PCM) on tehnoloogia, kus andmete salvestamiseks kasutatakse materjale, mis on võimelised elektrivoolu mõjul oma kristallilist olekut muutma vormituksehk amorfseks. Materjale nimetatakse kalkogeniidiliseks klaasiks, millest valmistatud ketastel informatsiooni hoitaksegi.

Tänini on faasimuutmälu probleemiks olnud piiratud mälumaht ning kõrge hind, ühele kristallile saab salvestada vaid ühe biti informatsiooni. See muudab mälu füüsiliselt suhteliselt suureks, mis ei võimalda teda kasutada telefonides või sülearvutites.

IBMi teadlased suutsid aga kristallide kaks erinevat olekut (kristalne ja amorfne) muuta ka vahepealseteks etappideks, kasutades kristallide võimet reageerida temperatuurile. Nii on võimalik ühele kristallile salvestada kolme biti jagu informatsiooni. Teadlaste sõnul annab selline uuendus võimaluse asendada arvutite RAM mälu faasimuutmäluga ja teha sama ka nutiseadmetes asuva välkmäluga.

"See võib tähendada seda, et faasimuutmällu salvestatud telefoni operatsioonisüsteem käivitub poole minuti asemel mõne sekundiga,"ütles firma pressiteates. Ärisektori kasu seisneb võimaluses hoida suuri andmebaase faasimuutmälus, mis lubaks informatsiooni kiiremini üles leida protsessides, mis on ajakriitilised, nagu näiteks finantstehingud.

Teine oluline kasutusvaldkond on pilves paiknevad tehisintellektid, kelle abil vajatakse vahetevahel kiiresti tohutut hulka erinevatest kohtadest pärit informatsiooni. Faasimuutmälu abil muutuks see protsess palju kiiremaks ning efektiivsemaks.

Kolmandaks aitaks faasimuutmälu ka andmekeskuseid, kuna võrreldes flash-mäluga, mille efektiivsete kirjutuskordade arv jääb umbes 3000 juurde, on kristallides oleva info efektiivne kirjutuskordade arv tervelt 10 miljonit.

https://youtube.com/watch?v=q3dIw3uAyE8%3Ffeature%3Doembed

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.