Kuidas Google oma andmekeskuses sinu informatsiooni kaitseb?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
2014-transparency.jpg

Google’i pilveserverid hoiavad tohutut hulka informatsiooni. See aga eeldab, et serverid on ka tugevalt turvatud ning paistab, et Google’i puhul see nii ka on, kirjutabZDnet.

Esimeseks turvamüüriks onfüüsiline ligipääs.Google’i andmekeskusesse sisse pääsemiseks tuleb läbida biomeetriline kontroll, näiteks silmaiirise või sõrmejälje kontrollimine, läbida metallidetektorid ning ka mõned skaneerimissüsteemid. Samuti on keskuse ees blokaad, et sinna ei saaks autodega ligi. Lisaks toimib pidevalt laseripõhine turvaskaneering, mis otsib sissetungijaid.

Andmete turvamiseks kasutabGoogleeritellimusel valmistatud servereid, mis suhtlevad läbi võrguseadmete, mis tulevad ainult tootjatelt, keda on mitmeid kordi kontrollitud. Nii serverites, võrguseadmetes kui ka võimalikes serverite külge paigaldatavates seadmetes on turvakiibid, mis kinnitavad, et Google’i poolt lubatud seade ühendub samuti Google’i poolt kontrollitud seadmega. Seega ei saa andmekeskuse turvasüsteemidest läbimurdnuna lihtsalt kõvaketast serveri külge ühendada ja andmeid kopeerima või viiruseid üles laadima hakata.

Ka tarkvara poole pealt kasutab Google spetsiaalselt loodud lahendusi. Iga kord, kui mõni server käivitub, kontrollitakse tarkvara sügavaimal (BIOS) tasemel selle korrektsust ning vastavust lubatule. See tähendab, et server isegi ei käivitu, kui midagi valesti on.

Kuid serveri sees pöörlevadsajad kõvakettad, mis tegelikult andmeid hoiustavad. Ka siin on Google turvalisust hoolega jälginud, krüpteerides kõvakettad riistvara tasemel. Samuti jälgitakse iga kõvaketasteraldi, alates sellest hetkestkui see Google’i andmekeskusesse saabub. Selleks, etandmetalletusseade saaks andmekeskusest lahkuda, peab see läbima mitmekordse puhastusprotsessi, mis eemaldab seadmelt kogu informatsiooni. Kui seda ei tehta, hävitatakse kõvaketas füüsiliselt purustajas.

Lisaks kõigele sellele ei saa üks insener paigaldada serverisse oma kirjutatud koodi – mõne lisaprogrammi, koodimuutuse või veaparanduse paigaldamiseks peab lisaks autorile ka keegi teine seda veel kinnitama.

Foto: Google

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.