Kuidas luua oma veebilehte, 2. osa: majutamine

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

See lugu on järgmine lugu seerias, mis jagab teadmisi oma veebilehe loomisest. Eelmises osas rääkisime oma domeeninime valimisest ning selle registreerimisest. Selles osas räägime oma kodulehe majutamise võimalustest.

Majutamine on täpselt see, millena see kõlab: see pakub su veebilehele koha, kus elada. Veebileht koosneb erinevatest failidest ning andmetest, millele kasutajad läbi sinu valitud platvormi ligi pääsevad. Neid andmeid peab kuskil hoidma, ning siin tulevadki mängu majutusteenused. Majutusteenused pakuvad sulle kohta, kus kõiki andmeid hoida, et veebilehe külastajad neile ligi pääseksid.

Piisavalt kiire interneti, rahaliste vahendite ning piisava pealehakkamise olemasolul on võimalik oma veebilehte ka ise majutada, kuid kui ootad veebilehele palju külastajaid ning ei soovi serveri paikaseadmisega vaeva näha, siis veebimajutajad on kindlasti palju kergem lahendus.

Mida majutamine minu jaoks tähendab?

Oma veebilehe majutamine tähendab seda, et kõiki sinu kodulehe andmeid (graafikat, teksti ning haldussüsteeme) hoitakse sinu poolt valitud majutaja serverites. Neile serveritele saad sa ise läbi haldusvahendite ligi, et seal olevaid andmeid hallata ning oma kodulehte arendada.

Lisaks sellele tagab õige majutaja valimine ka sinu veebilehe töökindluse. Majutajad on loonud süsteemid, mis tagavad, et veebileht ei muutu näiteks voolukatkestuse või väiksema küberrünnaku tõttu kättesaamatuks. Siiski, seda võib mõni kord juhtuda, kuid võrreldes koduse serveri tingimustega on veebilehe kättesaamatuks muutumine palju ebatõenäolisem.

Mida ma majutusteenusega täpselt saan?

Valides oma veebilehe majutajat võid näha nende kodulehel suurel hulgal erinevaid andmeid. Peamised aspektid, mida peaksid tähele panema on kettamahu suurus, e-posti aadresside arv ning nende postkastide suurused.

Kettamaht määrab selle, kui palju andmeid sinu veebileht sisaldada saab. Kui valid näiteks 50GB suuruse kettamahuga teenuse, siis sinu veebilehe andmed (pildid, tekst, tarkvara) ei tohi ületada 50GB piiri. Kui veebileht vajab rohkem pilte, teksti ning tarkvara, siis tasub mõelda suurema kettamahuga paketi peale.

Lisaks sinu veebilehele majutavad veebimajutajad ka sinu e-posti aadresse. Need e-posti aadressid on tavaliselt formaadis nimi@sinudomeen.ee. Sääraseid e-posti majutamise lahendusi pakutakse tavaliselt piiratud koguses, seega kui lood veebilehte suurele ettevõttele, kus on sadu töötajaid ning kõik vajavad e-posti aadressi, siis vali pakett, mis pakub paljude e-posi aadresside haldamise võimalust.

Kui palju veebilehe kodu leidmine maksab?

Veebimajutuse pakette on erinevaid. Neid jagatakse harilikult tasemete kaupa. Meie suur teenusepakkujate hinnavõrdlus tuleb juba järgmisel nädalal, kuid heidame hetkel pilgu kolme suure veebimajutaja kõige odavamatele pakettidele.

Keskmiselt jääb veebimajutuse kõige madalama taseme ühe kuu tasu 5-6 euro juurde. Zone.ee pakub esimese taseme paketina lahendust, mille eest maksad 5,50 eurotkuus. Selle raha eest saad 50 GB kettamahtu, 100 e-posti postkasti ning 3 GB salvestusruumi iga postkasti jaoks.

Veebimajutus.ee, kus ka Geenius on majutatud,pakub kõige soodsama paketina 5,25 eurotmaksvat paketti, mille eest saad 100 GB kettamahtu, 100 e-posti aadressi, millel kõigil on 5 GB suurused postkastid.

Telia pakub kõige soodsama paketina 6,33 eurot maksvat paketti, mille eest saab 250 GB kettamahtu, piiramatu hulga e-posti aadresse, mille postkastide suurusteks on 5 GB.

Järgmisel nädalal räägime juba sellest, kuidas domeeni ning majutusteenuse peale päris töötav veebileht ehitada.

Foto:amika_san

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.