Microsofti kõige uuem andmekeskus paikneb vee all, et tuua see inimestele lähemale

Microsofti kõige uuem andmekeskus paikneb Šotimaal ja vahelduseks vee all. Keskuses on kokku 864 serverit.

Soovist olla enam energiasäästlik ning leida innovatiivseid lahendusi andmekeskuste jahutamiseks, paigutas Microsoft oma uue andmekeskuse vee alla. Tegemist on Natick nimelise projekti ühe osaga, mille eesmärgiks on leida uusi ja keskkonnasäästlikke võimalusi suurte andmekeskuste tööshoidmiseks.

Esimeses testfaasis kukutati vette serverid, millede koguvõimsus on umbes 300 tavaarvuti oma. 2016. aastal vette jõudnud projektiga sooviti testida veealuse andmekeskuse töökindlust. Nüüd käivitunud teises faasis on kõik 864 serverit paigutatud 12 alusele ja kogu kompleks võtab enda alla umbes 13 meetrise merekonteineri suuruse ala ning süsteem peaks töötama vee all kuni viis aastat ilma igasuguse hoolduseta.

Microsofti sõnul on veealusel andmekeskusel mitmeid eeliseid. Umbes pool maailma elanikkonnast elab 200 kilomeetri raadiuses rannikust. Veealused serverid pakuksid võimalust andmed ja andmetöötlus tuua inimestele lähemale, pakkudes nii kiiremat andmevahetust.

Samuti on võimalik andmekeskustele energiat toota veekogude ääres olevate tuuleenergia parkide abil. Kolmas kasutegur on andmekeskuste jahutus, vesi meredes ja ookeanides on jahe ja seetõttu pole vaja muretseda lisakulude eest, mis tavalisel juhul tekiksid hoonete jahutamisel.

Järgmise 12 kuu jooksul jälgib Microsoft andmekeskuse voolutarvet, selles valitsevat niiskust ja temperatuuri. Lõpptulemusena loodetakse luua süsteem, mis võimaldab luua ja paigaldada odavamaid  veealuseid andmekeskuseid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.