Riigiasutused saavad nüüd riigi privaatpilve keskkonda kasutada

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Illustreeriv foto serveriruumist, tegu ei ole riigivõrguga seotud serveriga.Foto: Tanel Meos

Riigi privaatpilv ehk Riigi Infokommunikatsiooni Sihtasutuse (RIKS) hallatav pilvekeskkond võimaldab riigi institutsioonidele ja oluliste teenuste osutajatele mugavaid ja turvalisi pilvelahendusi. Projekti pilootetapis on pilvelahendust testinud juba 11 riigiettevõtet ja teenuse lepingu osas on läbirääkimised lõpusirgel mitme riigiasutusega.

Riigi privaatpilve loomine võimaldab riigiasutustel hoida kokku nii riist- kui tarkvarakuludelt ning on turvalisem, kuna avalikud teenused muutuvad Riigipilve vahendusel standardiseerituks ning ei sõltu konkreetsest asutusest.

Majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi side ja riigi infosüsteemide asekantsler Siim Sikkuti sõnul on pilvetehnoloogia ja pilveteenuste kasutamine oluline Eesti e-riigi arengutaseme ja turvalisuse hoidmiseks. Sikkut toonitas, et riigipilve näol on seega tegu e-riigi alustaristu osaga, mis võimaldab riigiasutustel pilvetehnoloogia eeliseid kasutusele võtta.

Möödunud nädalal toimus ka riigipilve esimene infopäev, kus osalesid riigieelarveliste asutuste ja elutähtsate teenuste osutajate IT-juhid ja spetsialistid. Infopäeva modereeris RIA infosüsteemi arhitekt Andres Kütt, kes selgitas Riigipilve olulisust riigi IT taristule. Projekti seisust ja liitumise võimalustest andis ülevaate RIKS-i juhataja Laur Lemendik.

Riigi privaatpilve pilooti ehitab konsortsium, kuhu kuuluvad peale RIKS-i veel Cybernetica, Dell EMC, Ericsson, OpenNode ja Telia. Privaatpilve esimene etapp on kasutamiseks valmis.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.