Vajalik lugemine: kuidas oma pilvekontod turvaliseks muuta ja seal olevaid andmeid võõraste eest kaitsta

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
password-704252_1280.jpg

Pilveteenustes andmete hoidmisel on hulgaliselt mugavusi, nagu kiire ligipääs failidele ning lihtne viis neid jagada ja hallata igast seadmest. Kuid kuidas olla kindel, et need andmed, mida sa seal hoiad, on ikka kaitstud?

Kontrolli üle oma parool ning sisselogimise sätted

Jah, see on see sama jutt. Loo oma kontodele turvaline parool. Mitte kollane10, või puhh14, vaid korralik tähtede, märkide ja numbritega piisavalt pikk parool. Nii on arvutil keerulisem seda ära arvata. Seosta salasõna mõne endale olulise lause või sõnapaariga ning sisesta sinna numbreid, mis vaid sulle loogilisemana tunduvad. Nii on lihtsam salasõna ka meelde jätta. Loe turvalistest paroolidest lähemalt siit.

Lisaks on tark pilveteenuses aktiveerida kahe astmeline tuvastamine. Suurematest pilveketta pakkujatest toetavad seda kõik, nii Dropbox, Google, kui ka Microsoft. Kahe astmeline kinnitamine tagab, et isegi sinu parooli teades ei saa võõralt seadmelt sinu kontole keegi ligi. Enne seda tuleb sisestada spetsiaalne kood, mis edastatakse sinu nutiseadmesse just sisselogimise hetkel.

Kontrolli, millel sinu kontole ligipääs on

Pilveteenustel on veel üks suur eelis. Nimelt võimaldavad erinevad äpid neile ligipääsu. Kaamerarakendus võib automaatselt uued fotod sinu pilvekettale varundada, meediamängija oskab sealt samast aga need fotod ekraanile kuvamiseks alla laadida. Vahel aga on katsetamishoos kontole ligipääsu saanud rakendus, mida sa enam ei kasuta.

Sestap on hea üle kontrollida, kas kontot ja seal leiduvaid andmeid saavad väisata vaid need rakendused, mida sa reaalselt kasutad ja vajad. Rakendusi saad vaadata näiteks Dropboxi konto turvaseadete lehelt, Google’i puhul eksisteerib samasugune lehekülg, kust lisaks näeb ka teiste Google teenustega seotud rakendusi. Microsoft laseb säärast nimekirja kuvada siin.

Mida vähem teenuseid su pilvekontole ligi pääsevad, seda turvalisem see lõpuks on.

Kontrolli faile ja eemalda väga salajased andmed

Tõenäoliselt pole keegi seda teinud, aga igaks juhuks siiski. Riigisaladusi, või faile, mis võivad suures plaanis kõigile kahju tuua, pole hea mõte hoida kusagil välises, teadmata kaitsega serveris. Natukene tõsisemalt rääkides, siis vaata üle oma kaustad ning failid ja kopeeri mõnele välisele kettale need failid, mille kadumist sa ei tahaks ka siis, kui keegi sinu kontole ligi pääseb. Kunagi ei ole ühest failist tehtud liiga palju varukoopiaid.

Kasuta mitut pilveteenust

Kui oled väga mures oma andmete turvalisuse pärast, loobi nad laiali. Võrgus leidub väga mitmeid tasuta pilveteenuseid. Paiguta oma olulised andmed nii, et isegi kui ühte sinu teenusesse sisse murtakse jääb osa olulisest infost mujale alles.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.