Sülearvutid

7 vajalikku liigutust, mis tuleks peale uue sülearvuti ostmist oma masinas teha

Rubriiki toetab

Kui oled ostnud uue sülearvuti, siis algab vähemalt pool päeva kestev põnev tutvumine. Seadistusi tuleb muuta, andmed vanast arvutist üle kanda, kõik käepäraseks teha. Aga kõigepealt oleks hea ära teha need 7 liigutust.

1. Tee ära operatsioonisüsteemi uuendused

Enne uue sülearvuti kasutama hakkamist on kindlasti vajalik sellele teha vajalikud kriitilised tarkvarauuendused. Ehkki arvuti on uus, võib olla see pikalt letil või laos seisnud, ilma et oleks kunagi tööle pandud ning vahepealsed uuendused on jäänud kõik paigaldamata.

Eriti olulised võivad olla turvauuendused. Enne, kui hakkad tõsisemalt internetiühendust kasutades tööd tegema, võiks turvapaigad olla paigaldatud.

2. Lülita sisse viirusekaitse ja pahavaratõrje

Lülita sisse viirusekaitse, kui seda pole tehtud (ka Windowsi enda sisseehitatud kaitse on selleks päris tõhus). Seaded leiab Windows Security alt. Sinu arvutit kaitseb ka Windowsi tulemüür, lisaks on olemas äppide ja brauseri kahtlaste linkide kaitse ning seadme kaitse.

3. Vaata üle aku ja toite seaded

Kui tahad akutoitel võimalikult kaua tööd teha ja elektritoitel võimalikult palju arvutusvõimsust, siis nii teegi – võta lahti arvuti energiaseaded ja säti liugurid vastavasse asendisse. Windowsis leiab selle ikooni alt paremalt nurgast aku kujutise alt.

Täpsemalt saab neid seadeid määrata süsteemi seadete alt (System – Power).

4. Pane oma sülearvutile nimi

Selleks, et oma arvutit erinevates teenustes ära tunda (näiteks Google´i või Microsofti kontolt leida, milliste seadmetega on kontole sisse logitud), pane masinale äratuntav nimi.

Kas panna oma äratuntav nimi, mis sisaldab ees- ja perekonnanime, on juba iseküsimus. Kui sülearvuti rändab vaid töö ja kodu vahet, siis võib ju eesnime ja lisaks “koduarvuti” või “kontoriarvuti” panna, kuid väga palju isikuandmeid ei maksaks sülearvuti nimega lekitada (näiteks sellise nimega, mis sisaldab kodust aadressi). Nimelt võib juhtuda, et kui kasutad mõnda halvasti turvatud avalikku võrku, näevad ka teised sinu arvutit koos nimega ja võõrastel pole neid isikuandmeid vaja teada.

Nimi võiks olla siiski hästi äratuntav ja kui kasutad veel teisigi arvuteid, siis neist selgelt eristatav. Keegi ei keela ju oma igale arvutile ka mõne ilusa tüdruk- või poisslapse nime välja mõelda.

5. Tee sisselogimine turvaliseks

Arvuti kaitsmiseks seadista kindlasti parool ja mugavaks kasutamiseks näotuvastus või sõrmejäljega sisselogimine, kui masina varustus seda lubab. Hoolitse selle eest, et parool meelest ei läheks.

Sõrmejälgi lisa mitu tükki – nii vasaku kui parema käe oma, nii saad teinekord ühe käega hõivatud olles ka teise käe sõrmega sisse logida. Näotuvastuseks tee näo skaneerimine korraliku valgustusega heades oludes, et tuvastus täpsem oleks.

Hea mõte on teha Windowsiga PC-le kaks kontot – üks administeerimis-konto ja teine igapäevase kasutamise konto. Seadeid muuta ja installida saab vaid administreerimiskontoga – see lisab turvalisust, kui igapäevaselt masinat kasutad. Juhuslikult mõne petuskeemi või viiruse küüsi sattudes ei saa siis igapäevase konto alt sülearvutit kasutades keegi teine seda kohe üle võtta.

6. Paar vajalikku toimingut varunduseks

Tee kohe ära arvuti USB-lt käivitamise mälupulk, et kui midagi juhtub, saaksid siiski masinasse sisse. Teine toiming, mis tuleb andmete kaitsmiseks teha, on varukoopia seadistamine. Kas teed seda mõnda pilve (Dropbox, Google Drive, OneDrive) või kodusele serverikettale – vahet pole. Määra vastav varunduskonto, varunduse alg- ja sihtkoht, intervall ning hakka kohe kasutama.

USB mälupulga arvuti taastamiseks saad aga teha, tippides Windowsi otsingusse Recovery. Leiad vastava äpi, mis kõik vajalikud Windowsi asjad ning taaskäivituse koodi USB pulgale kopeerib.

7. Eemalda ballast ja paigalda oma tarkvara

Enne, kui asud uude arvutisse endale vajalikke programme paigaldama, vaata üle, mis juba tootjaga kaasa on tulnud. Niisama ballast-tarkvara eemalda enne, kui enda programme installima asud. Võta oma programmide installimiseks juurde vajalikud võtmed ja koodid, mida originaaltarkvara puhul võidakse küsida.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.