7 võimalust, kuidas oma sülearvuti teha võimalikult tulevikukindlaks

Kui ostad uue sülearvuti, siis tavaliselt juba mõne aasta pärast võid avastada, et see ei vasta enam hetkel müügil olevate arvutite tasemele ning kipub samal ajal ka aeglaseks jääma. Siin on mõned soovitused, mida teha, et arvutit ostes oleks see võimalikult tulevikukindel.

1. Osta nii palju mälu, kui rahakott kannatab

Uued rakendused muutuvad aina aplamaks operatiivmälu ehk RAM-i suhtes. Ka kõige levinumad veebilehed, mida iga päev külastad, lähevad pidevalt aina “raskemaks” ehk korraga peab alla laadima aina enam andmeid. Kui sul on kombeks hulk brauseriaknaid korraga lahti hoida, siis õige pea muutub kriitiliseks sülearvuti operatiivmälu hulk. Ka lihtsalt veebis käies võib masin hakata venima.

Ostes on tegelikult kaks võimalust – kas maksta kohe võimalikult rohkema mälu eest või teise variandina leida selline sülearvutimudel, millel saab tulevikus mälu laiendada.

Ärikasutaja mudelitel on tihti võimalus mälumooduleid ise vahetada ja neil on üks või kaks sellist mälumooduli pesa. Paljudel soodsama hinnaga kodukasutaja arvutitel aga võib mälu olla emaplaadile joodetud ja siis tuleb osta mudel, millel mälumaht on kohe alguses suurem.

2. Vali võimalikult uus protsessorimudel

Paljud eelmise põlvkonna protsessoriga sülearvutid on praegu alla hinnatud ja nende kiirus võib hetkel tunduda täiesti piisav, et saada kõik oma igapäevased asjad mõistlikut tehtud. Kui ostad või liisid arvuti paariks-kolmeks aastaks, siis polegi vanema põlvkonna protsessoriga ilmselt probleeme.

Kui aga tahad tulevikukindlamat masinat, peaks võtma uusima põlvkonna protsessori ja kiirema samuti – näiteks Intel Core 5 või 7 või AMD Ryzen 5 või 7.

3. USB C ühendus ja tulevikukindlad pordid võiksid olemas olla

Kõik märgid näitavad, et maailm liigub ühesuguste portide poole ja erinevad variandid pistikupesadest pigem kaovad lähiajal ära.

Seega on kõige olulisem, et uus sülearvuti toetaks universaalseid ja kiireid USB C porte, mille kaudu saab laadida, ühendada monitori, võrgukaablit või dokki kõigi lisaseadmete jaoks.

4. Vali eraldi graafikakaardiga arvuti

Mida parem graafika, seda rohkem suudab see protsessorilt lisatööd ära võtta. Hea graafika annab kiirelt tunda arvutimänge mängides ja isegi uusimaid kõrge resolutsiooniga videoid vaadates. Kui kavatsed arvutit nendeks tegevusteks kasutada, siis pööra tähelepanu ka graafikakaardi valikule. Sülearvutis töötavad tavaliselt mälu, protsessor ja graafikakaart koos, seega kui ühe arvelt kokku hoiad, siis pole kasu teiste võimsusest.

5. Vali korraliku jahutusega arvuti

Poest leiab väga õhukesi isegi ilma ventilaatorijahutuseta arvuteid, samuti on olemas sülearvuteid, millel vaid üks väga väike ventilaator ja üsna vähe jahutusavasid. Pikapeale võib arvuti ülekuumenemine mõjuda sisemistele komponentidele ja nende eluiga tunduvalt lühendada.

Korraliku jahutusega, sisemiste jahutustorudega ja mõnikord ka mitme ventilaatoriga sülearvuti kestab kauem. Paljudel masinatel on isegi režiim ventilaatori tolmust puhastamiseks – siis pannakse tiivik korraks teistpidi tööle, et tolm ja kogunenud mustus korpusest “välja köhida”. Ise peaks ka aeg-ajalt seadme sisemust tolmust puhastama.

Jahutuse parandamisele aitab kaasa ka oma arvuti kasutamine alusel, mis laseb rohkem õhku põhja alt läbi liikuda ning masina sisemust jahutada.

6. Hoia arvutit kas eraldi vutlaris või pehme vooderdusega kõva seljaga arvutisahtlis

Kui tahad ka sülearvuti kaubanduslikku välimust võimalikult kaua säilitada, siis esiteks osta metallkorpusega ärikasutaja mudel, see peab kauem vastu.

Teiseks – kasuta arvuti hoidmiseks eraldi vutlarit või sellist kotti, kus on tugevdatud küljega sülearvutisahtel. Ära pane sellesse sahtlisse muid asju peale sülearvuti.

7. Vali pikema garantiiga või pikendatud garantiiga sülearvuti

Kui tootja ise annab pikendatud garantii või lubab lisatasu eest lisa-aastaid osta, siis tähendab see, et masinat peetakse piisavalt vastupidavaks. Lähiaastatel on sellise masinaga ilmselt probleeme vähem, sest ükski tootja ei taha kinni maksta aastate pärast esilekerkivaid probleeme ja neid tasuta parandama hakata.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.