Kauaoodatud lahendus: nanotehnoloogia võib pikendada sülearvutite akude tööaega kuni üheksa korda

Islandi päritolu nanotehnoloogia ettevõte Nanom pakub välja võimaluse, kuidas juba aastakümneid tehnika arengut takistanud vananenud akutehnoloogia võiks saada uue hingamise ning kuidas pikendada akude tööaega peaaegu suurusjärgu võrra.

Nanom tutvustas hiljuti oma patenteeritud tehnoloogiat, mis kasutab nano-osakesi akuelementide valmistamiseks. Sellised akud on palju tõhusamad kui tänapäeval kasutatavad üldlevinud liitium-ioon tehnoloogiaga akud.

Uus tehnoloogia muudaks päris paljusid tööstusharusid, aga kõigepealt muidugi arvutitööstust, kus kõik seadmed sülearvutitest nutitelefonideni saaksid varsti töötada päevi või nädalaid ilma vahepeal laadimata.

Nanom kinnitab, et sellise uue tehnoloogiaga akupatareid kestavad kuni üheksa korda kauem, kui praegused traditsioonilised liitium-ioon-akud. Ühtlasi kaaluvad nanotehnoloogiaga valmistatud patareid ligi viis korda vähem. Seega väheneb energiaallika tootmiseks vajalike materjalide hulk, nutiseadmed võivad muutuda veelgi kergemaks ning laadimiskiirus peaks samuti suurenema.

See kõik töötab vähemalt teoorias üsna lihtsalt. Nanom on laboritingimustes lisanud akumaterjali nanoosakesi, mis suurendavad aine pindala. Mida suurem pind, seda rohkem suudab aku materjal mahutada energiat, sest suuremal pinnal liigub rohkem ioone. Kasutada saab nii liitiumi kui ka näiteks 120 aastat vana Thomas Edisoni aegset nikkel-raud akutehnoloogiat. Materjali on võimalik töödelda eraldi tehases ning akusid valmistada senistes tehastes edasi, kuid toormaterjaliks võetakse siis nanotehnoloogiliselt töödeldud materjal.

Nanom on katsetanud erinevaid aineid ja struktuure, mida saab muuta akude toormaterjaliks. Kõik need on tahked, ei kasuta kahjulikke kemikaale ega sütti löökide mõjul, nagu võib juhtuda liitium-ioon-akudega. Idufirma ehitas näiteks 2019. aastal ühe omapärase prototüüp-laevamudeli, mille kere oli ise akuks, mahutades 500 kWh energiat. Seda on sama palju, kui viis Tesla Model S 100 kWh akut.

Foto: Nanom

Nanotehnoloogilise akuga peaks sülearvuti kestma ühe laadimisega seega ligi nädala, elektriautoga aga peaks saama korraga sõita enne järgmist laadimist läbi kogu USA mandriosa idarannikult läänerannikuni.

Ettevõtmist toetab Village Global, mille taga on sellised tuntud tegijad nagu Bill Gates, Jeff Bezos ja Reid Hoffman. Samuti on oma õla alla pannud Iceland Venture Studio ja EU Green Deal.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.