Sülearvutid

Kolm lihtsat viisi, kuidas sülearvutit ülekuumenemise eest kaitsta

Rubriiki toetab

Eesti suve jooksul võivad ootamatult tulla kuumad päevad, mistõttu kuumeneb ka tehnika kergesti üle, sealhulgas ka meie igapäevased töövahendid: sülearvutid. Kas neid saab ülekuumenemise eest kaitsta ja kuidas seda teha?

Õhupuudus

Esimene reegel sülearvutite ülekuumenemise eest kaitsmise puhul on kasutada seda ainult kõvadel ja sirgetel tasapindadel, näiteks laua või raamatu peal. Kui seade on süles, teki või diivani peal, siis võib selline paigutus jahutusventilaatorid ära blokeerida, mistõttu ei saa õhk piisavalt hästi sisekomponente maha jahutada. Tulemuseks on väga kõrged temperatuurid ja vahepeal isegi tõrked arvuti töös.

See reegel ei kehti vaid suvel. Sülearvuti õhuvoolu blokeerimine võib masinat rikkuda sõltumata keskkonna temperatuurist.

Tolmust puhastamine

Teine reegel on hoida arvutit puhtana. Sülearvutid kipuvad tolmu koguma, kuna neid kasutatakse igasugustes ilmaoludes, kaasa arvatud õues. Kuna ventilaatorid liigutavad mitte ainult õhku, vaid ka tolmu ja isegi muid väikeseid osakesi, näiteks putukaid ja juuksekarvu, siis tulemuseks on masinasse aastatega kogunenud suur hunnik mustust.

Kõige lihtsam viis on tavapoest ostetud suruõhuga iga paari kuu tagant ventilaatoriaukude sisse puhuda, et kogunenud osakesi välja saada. Kui on aga teada, et rüperaali pole aastaid puhastatud, siis on võimalik internetist leida õppevideoid või -artikleid, kuidas arvuti tagakaant ära võtta. Juhul, kui selle jaoks vajaminevast julgusest on puudus (mis on ka arusaadav), siis saab sülearvutit alati ka spetsialisti juurde tuua, kes saab mitte ainult tolmu ära võtta, vaid ka järgmise sammuga aidata.

Termopasta vahetus

Viimaseks, igas sülearvutis on olemas protsessor, mis eraldab soojust – just sellepärast kaalub kaasaskantav arvuti rohkem, kui oleks tahtnud. Protsessorit jahutab väike radiaator, mis on sellega otseses kontaktis. Väike ventilaator puhub radiaatori peale, aidates tekkivat kuumust eemale peletada – selleks on vajalik tihe protsessori ja jahutusradiaatori vaheline kontakt. Seda aitab saavutada termopasta.

Termopasta vahetus sülearvutis pole üldse kerge – selle jaoks peab mitte ainult masina sisemuse lahti võtma, vaid ka jahutusradiaatori protsessori küljest eraldama ning vana termopasta ära puhastama. Oht võib seisneda näiteks selles, et kui termopasta on vana, siis läheb see väga kõvaks ning radiaator võib olla tugevalt protsessori külge seotud. Sellisel juhul aitab termopastat vahetada spetsialist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.