Sülearvutid

Krüptoraha kaevandajad kergitavad sülearvutite müüki ja hinda

Rubriiki toetab

Vähe sellest, et graafikakaartide turul valitseb krüptoraha kaevandajate tõttu defitsiit – kui neid enam ei saa piisavalt, on kaevandajad jälle pöördunud sülearvutite poole ja kasutavad hoopis neid, millel võimas mänguri graafikariistvara.

Hooajalisus sülearvutite müügist sel aastal ilmselt kaob, sest tavaliselt esimeses kvartalis on müük langenud, sel aastal aga mitte. Ka pandeemia on nõudlust kasvatanud, sest kaugtööks ja kodus õppimiseks on uusi masinaid vaja.

Digitimes ja Toms Hardware mainivad, et sülearvutite selleaastase väga suure nõudluse taga on Hiina, Taiwani ja Lõuna-Korea krüptokaevandajad, kellel on vaja suure arvutusvõimsusega riistvara, et teenida raha krüptoraha süsteemi üleval hoidmiseks vajalike arvutuste tegemise eest. Levinuimad valuutad, mille jaoks kaevandatakse, on Bitcoin ja sellest veel kiiremini kasvav Ethereum.

Mida rohkem arvutusvõimsust, seda suurem tulu ja kui kübervaluuta kurss ka kõvasti tõuseb, on kasum veelgi suurem, kuigi elektrit kulub ka palju.

Nimetatud riikides ostetakse kokku suuri partiisid RTX 3000 graafikakaartidega masinaid, tootjad on isegi sattunud surve alla, et neile tarnitaks spetskonfiguratsiooniga sülearvuteid, milles oleks muud komponendid võimalikult odavad, välja arvatud graafika.

Sülearvutid, mis ostetakse kaevandamiseks, teevad vaid arvutusi ja muid komponente neist ei tarbita. Ka ekraan on väheoluline. Tüüpilises “farmis” pannakse sülearvutid riiulitesse “telgikujuliselt”, et jahutus parem oleks ning need asuvad omanikule tulu teenima krüptoraha kaevandades. Hea asi on veel seegi, et sülearvutid on disainitud energiasäästlikumatena ja need ei tarbi nii palju energiat, kui eraldi graafikakaartidega farmid, kus on kõige suurem kulu just suur elektritarve.

Extremetech on avaldanud AMD graafikakaartide hinnatõusu, mis järgib ka krüptovaluuta kursitõusu, kuna kallima kursiga on kasulikum kaevandada. Veebruaris kallinesid AMD graafikakaardid RTX 3000 seeriast ligi 2– 2,5 korda, mis väljendub tasapisi ka arvutihindades.

eBays on GPU-sid ehk graafikakaarte pandud oksjonitelt kokku ostma robotite armeed. Kuna hinnad lähevad niimoodi üsna kõrgeks ja defitsiit suureneb, siis ongi lõpuks pöördutud hea kättesaadava lahenduse poole – võimsate mobiilsete graafikakaartidega sülearvutid. Kuid ega seegi enam kauaks odav ja kerge lahendus pole. Arvatakse koguni, et nii nagu kunagi kullapalavikuga Metsikus Läänes, on lõpuks kõige rikkamad need, kes krüptoraha kaevandajatele varustust ehk sülearvuteid ja graafikakaarte müüvad.

Nvidia reageeris uuele kaevurite trendile mängurite sülearvuteid kokku ostma hakata aga hoopis omamoodi: tõi välja spetsiaalse kaevandamiseks mõeldud graafikakaardi, millelt ekraanide ühendamise porte vähemaks võetud ning korpust hõredamaks tehtud, et saaks aga rohkem GPU-sid koos arvutama panna. Sellega loodetakse päästa mängurite sülearvutid mängijate jaoks ning krüptoraha kaevandajad saavad oma raha ikka Nvidiale anda, kuid siis juba selle spetsiaalse toote eest.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.