Krüptoraha kaevandajate uusim trend: mänguri-sülearvutite farmid

Foto: Razer

Krüptoraha kursid on tõusnud nii kõrgeks, et krüptoraha nn kaevandamine on jälle kasulikuks muutumas. Just sellepärast on ka võimsate graafikakaartide saadavus väga halb ja ooteajad pikad. Hiinas on leitud olukorrale lahendus: farmides kasutatakse nüüd võimsa graafikaga mänguri-sülearvuteid.

Foorumites ja sotsiaalvõrkudes lekkinud piltide ja info järgi on uutes krüptovaluuta kaevandamise farmides kasutusel Nvidia GeForce RTX 30 seeria graafikakaardiga sülearvutid. Neil on Nvidia 2. põlvkonna RTX arhitektuur, riistvara on optimeeritud 3D keskkondades valguse loomuliku kujutamise algoritmide järgi videopilti välja arvutama, tehisintellekti närvivõrguarvutusi tegema ning mis krüptokaevuritele eriti oluline – graafikakaardid on väga hea toore arvutusvõimsusega. Just seda lähebki Ethereumi ja Bitcoini kaevandamiseks vaja.

Ainuke suurem probleem on sülearvutite jahutuses. Need pole loodud töötama suurel koormusel 24 tundi päevas ja võivad sellepärast vajada sekkumist, et ülekuumenemist ära hoida. Mõned “kaevurid” on näiteks sülerid korpusest vabastanud.

Twitterisse postitatud piltidel on näha riiulite viisi uusi sülearvuteid, mille karbid on samas ruumis seina ääres virnas. Seega on tegemist täiesti uute masinatega, mida paistab olevat kokku ostetud sadu. Kommentaarides mainitakse, et nii on odavam kaevandada, kui kallite uute videokaartidega, mida on väga raske suuremas koguses kätte saada.

Nvidia GeForce RTX 30 seeria sülearvutite hinnad algavad ligi tuhandest eurost ja ulatuvad mitme tuhandeni. Sellised mänguriarvutid on näiteks Asus TUF Gaming Dash F15, Asus ROG Strix Scar 17, MSI GS66 Stealth, MSI Raider GE76, Razer Blade 15 jt.

Hiina sülearvutifarmides aga kasutatakse kohaliku suurtootja Hasee toodangut, mis ilmselt on natuke odavam, kui brändiarvutid.

Lisaks suurele arvutusvõimsusele hindavad “krüptokaevurid” ka sülearvutite vähest energiatarvet, mis suurtes farmides annab olulise rahalise kokkuhoiu.

Krüptoraha tehingute eest on vaja teha arvutusi ja “kaevandajad”, kes oma arvutusvõimsust nende arvutuste tegemiseks kasutada annavad, saavad teenida selle eest preemiana krüptoraha. Tuntumate krüptovaluutade nagu Ethereumi ja Bitcoini kurss tõuseb pidevalt, seega tasub selline tegevus end aina enam ära, kuid on keskkonnale väga koormav. Bitcoini kaevandamisele kulub juba 121,4 TWh elektrit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.