Kuidas sülearvutit ekraani järgi valida?

Kas võtta suurema või väiksema ekraaniga, puutetundlik või koguni 4K ekraaniga sülearvuti? Ekraan on sülearvuti üks kõige olulisemaid komponente ja selle järgi tasub kaaluda, milline mudel kõige paremini sobib.

Ekraani diagonaal

Ekraani diagonaali suurus määrab ühtlasi ka ära, kui suur on sülearvuti üldse ja kui palju see kaalub.

Kui sul on oluline pigem kerge ja lihtsasti kaasavõetav õhuke arvuti, mida on hea kotti pista ja sa ei vaja igapäevaselt suurt ekraani, millelt fotosid ja videosid töödelda, siis võikski valida väiksema ekraaniga isendi.

13-tollised ja väiksemad on nii-öelda ultraportatiivsed arvutid ning need sobivad nii tavaliseks kontoritööks kui ka veebisurfiks ja lihtsamaks meelelahutuseks reisil olles. Suurte Exceli tabelite jaoks võib väike ekraan olla ebamugav, eriti kui sellel on kõrge resolutsioon – paljud tarkvarad on siis liiga peenete ja väikeste menüüde ja tekstidega, et seda on raske lugeda.

14-16 tolli on diagonaali puhul juba parem selliste suurte tabelite jaoks, eriti on aga viimasel ajal paranenud näiteks 14-tolliste mobiilsete arvutite kasutusmugavus, sest ekraaniääred tehakse nüüd palju õhemad. Sa võid saada 14-tollise diagonaaliga sülearvuti, mis on nüüd sama suur, kui aastaid tagasi toodetud 13-tolline.

Üle 16-tollise ekraaniga on tegemist juba spetsiifilisemate sülearvutitega – kas tõeliste võimsate mängurimasinate või lauaarvutit asendavate tööjaamade mobiilsemate versioonidega. Need on mõeldud pigem ajutiselt transportimiseks, mitte igapäevaseks seljakotiga bussi kaasa tassimiseks.

Ekraani eraldusvõime

Punktitihedus annab ekraanile kvaliteedi – mida rohkem piksleid, seda teravam pilt. Sülearvutite juures võib aga liiga suur punktitihedus mõnede programmidega olla väikesel ekraanil hoopis ebamugav, sest mitte kõik tarkvarad ei oska süleriekraanil kohandada kirju suuremaks, et oleks loetavam.

Seega võiks resolutsioon ikka kaasas käia ekraani suurusega. 14-tollisest alates on tavaliselt Full HD ehk 1920×1080 või 1920×1200 (WUXGA) juba täiesti piisav, väga suurte ekraanidega võib ka 4K ehk 3840×2160 (UHD) end teatud kasutajate jaoks õigustada, kes tegelevad näiteks palju arvutigraafikaga ja mängivad.

Puutetundlik või mitte?

Paljud sülearvutid, eriti aga hübriidarvutid tulevad puutetundliku ekraaniga, mis tõstab veidi hinda, kuid on mõnikord väga praktiline. Kui sulle meeldib puutetundlikelt ekraanidelt veebis surfata, mänge mängida, ekraanil joonistada, siis on puutetundlik pind väga mugav. Kui sa aga pole sellest eriti puudust tundnud ja kasutad arvutit pigem kontoritööks, siis pole sel palju mõtet.

Puutetundlike ekraanidega arvuti ekraanihinged on tavaliselt käänatavad 360 kraadi, nii et ekraanipinna saab keerata kuni arvuti põhja alla välja. See teeb masinast suure ekraaniga tahvli. Nii võid oma sülearvutit selliste hingedega puuteekraaniga kasutada ka kui suurt tahvlit.

Matt või läikiv?

Ehkki ajalooliselt on olnud mati pinnaga sülearvutid äriklassi kasutajatele ning läikivad pigem kodukasutajatele, on hakanud ka paljud äriarvutid muutuma läikivapinnalisteks. Pea kõik puutetundliku pinnaga ekraanid on läikivad. Matt pind aga tagab parema nähtavuse peegeldava valgusega ruumis töötades ning samuti on mati pinnaga ekraani hoopis parem lugeda õues päikesevalguses.

Seega – kui saad ise oma valgust töökohal sättida, pole läikiv ekraan, mis tagab kirkamad värvid, oma suuremate peegeldustega probleemiks. Kui aga tahad peegeldusi vältida ja oled sunnitud töötama akna all või tahaksid ka õues ekraani paremini näha, eelista matti.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.