Kuidas töötab ventilaatorita arvuti ja mida sellega teha saab?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Aina enamatel õhukestel sülearvutitel ehk Ultrabookidel puudub ventilaator. Üheltpoolt selleks, et arvuti saaks olla õhem, teiseltpoolt aga selleks, et see oleks ka vaiksem. Ventilaatori puudumine toob kaasa aga mõningaid probleeme ja kitsendusi, millega tuleks arvestada, kui oled soetamas ventilaatorita sülearvutit.

Protsessor eraldab töötamisel soojust, kuna ta tarbib voolu. Mitmed protsessoritootjad on vähendanud protsessorite voolutarbivust ning võimsust ja seega kadus vajadus ka protsessoreid jahutada, kuna nad ei lähe nii kuumaks. Kui protsessori osad lähevad liiga tuliseks, siis need lülitatakse lihtsalt välja, et neid jahutada. See toimib nii kaua, kuni tehakse töid, mis suurt jõudlust ei nõua, näiteks tekstitöötlus või veebisirvimine.

Aga kui on vaja teha töid, mis nõuavad pidevat ja suurt jõudlust, näiteks foto ja videotöötlus, kuumenevad protsessorid kiiresti piirini, kus kasutajal on süles tuline arvuti, mis töötab väga aeglaselt.

Alternatiivsed jahutusmeetodid

Siiski tekib ka selliste arvutite puhul mingil määral kuumust, millest tuleb vabandeda. Seega kasutatakse passiivset jahutussüsteemi, kus soojeneva seadmega on kontaktis soojust juhtiv materjal, mis soojuse arvuti korpusele ja sealt ümbritsevasse õhku üle kannab. Efektiivsemalt juhivad soojust näiteks alumiiniumist arvutikorpused.

Kas sul on vaja passiivse jahutusega arvutit?

Jah, kui kasutad arvutit peamiselt meilide lugemiseks, kirjatööks ja veebis käimiseks.

Ei, kui monteerid videoid, mängid mänge ja soovid vaadata väga-väga hea kvaliteediga filme.

Märksõnad: , , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.