Sülearvutid

Kuus võimalust oma Windowsiga sülearvuti turvaliselt lukus hoida

Rubriiki toetab

Heaks harjumuseks on oma arvuti äraolekul lukku panna. Kui keegi sülearvuti sisse lülitab, võiks see olla kaitstud võõraste silmade eest isegi siis, kui sa ei hoia oma masinas tähtsaid ärisaladusi.

Siin on kuus võimalust, mida pakub Windows 10 oma arvuti turvamiseks. Neid võid kasutada ka mitut korraga, valides sobivaimad, millega tahad oma masinasse sisse pääseda. Jah, ka klassikaline parool on üks võimalus nendest.

Windows 10 seadete menüüs leiab kontode alt sisselogimissuvandid:

Nagu näha, pole parool ja PIN ainsad võimalused ning olenevalt sellest, millist sülearvutit kasutad, võid hoopis lihtsamini oma arvutisse pääseda kui parooli meelde jättes ja iga kord sisse lüües.

Mõnel juhul tuleb juba ostes valida vastava kaameraga või näiteks sõrmejäljelugejaga masin.

Windows Hello näotuvastus – näita vaid nägu

Windows Hello nõuab sülearvutilt vastavat veebikaamerat, mis on ühilduv näotuvastusega. Tootja on selle tavaliselt ära märkinud sülearvuti turvaomaduste juures.

Näotuvastus on kõige lihtsam sisselogimise viis – kui oled oma näo registreerinud kasutajale, siis piisab vaid kaamerale enda näitamisest (arvuti ees istumisest) ning masin lukustub hetkega lahti.

Mõned tarkvarad toetavad näotuvastust samuti, lubades parooli asemel lihtsamalt sisse pääseda.

Sõrmejäljelugeja – kõik sisselogimised on näpuvajutuse kaugusel

Teine samuti vägagi lihtne ja mugav võimalus oma arvutit biomeetriliselt ehk enda füüsiliste omaduste abil kaitsta on sõrmejäljelugeja. Paljud äriarvutid toetavad just seda sisselogimisviisi. Peale Windowsisse sisselogimise saad samuti kõigi toetatavate tarkvarade juures kasutada sõrmejälge parooli sisestamise asemel. Näiteks Chrome´i veebibrauseri võib seadistada nii, et iga kord, kui mõni veebileht küsib parooli, kasutad vaid sõrmejälge.

Windowsis saad seadistada ka mitu sõrmejälge – nii vasaku kui parema käe omasid.

Windows Hello PIN-kood – juhuks, kui pikad paroolid ei seisa meeles

Lisaks tavalisele paroolile saad oma arvutis sisselogimiseks määrata ka lihtsa ja lühikese PIN-koodi. Siis on arvutisse logimine samasugune, nagu nutitelefonis – sisestad neljakohalise numbri.

Ainuke asi, et see kindlasti vähendab ka turvalisust, sest lühikest numbrit on lihtsam ära arvata ja “toore jõu” meetodil proovida, kui pikka ja keerulist salasõna. Lisakaitsena lukustab Windows arvuti teatud ajaks, kui PIN koodi on liiga palju kordi valesti sisestatud.

Turbevõti tagab topeltkaitse

Kui parool ja PIN tunduvad liiga nõrgad kaitsed, siis täiendavaks turvalisuseks sobib kasutada lisaks füüsilist “võtit”, milleks võib olla vastav USB-mälupulk. Kui see ära kaob, siis ei aita ainult USB pulgast, et sisse logida, lisaks on vaja ka parooli või PIN-koodi. Seega tagab USB-võti topeltkaitse juhuks, kui parool on lekkinud või kui oled füüsilise sissepääsuvõtme kaotanud.

Parool – klassikaline ja tuttav

Kõige tavalisem ja tuttavam võimalus on muidugi kasutada parooli – piisavalt pikka, tähtedest ja numbritest koosnevat, mitte-äraarvatavat. Windowsis saab määrata parooli keerukuse taset, nii et arvuti kasutaja ei saaks liiga lihtsat salasõna panna.

Piltparool – hea lahendus puuteekraaniga sülearvutitele

Ülemises videos seletatakse sammhaaval, kuidas piltparooli paigaldada ja kuidas see töötab. Kui valid puuteekraaniga sülearvuti, siis see on väga mugav: taustaks valid mõne oma lemmikpildi ja parooliks on selle peal joonistatav kujund. See sarnaneb ka viipeparooliga mobiilidel, kuid arvuti tunneb sinu kujundeid paremini ära ka siis, kui sa neid väga täpselt õiges kohas ei tee.

Üheks puuduseks on sel sisselogimisviisil aga võimalus, et keegi näeb sinu viibet pealt ja teeb hiljem järgi.

Pane arvuti automaatselt lukku, kui eemal oled

Selleks, et keegi arvutile ligi ei saaks näiteks mõnes avalikus kohas isegi siis, kui korraks eemale lähed, on veel üks hea nipp: kasuta lukustust Bluetooth-seadmetega.

Näiteks kui kasutad arvutiga koos telefoni, nutikella või mingit muud seadet, mis sinuga kogu aeg kaasas käib, siis Windowsi seadetest saab lisada dünaamilise luku (Dynamic Lock). Selle toimimine on lihtne: kui sülearvutil katkeb määratud lisaseadmega Bluetoothi ühendus, siis masin automaatselt lukustub. Kuna Bluetoothi leviala on umbes kümme meetrit, siis lukustub arvuti juba siis, kui oma lauast eemaldud ja keegi ei pääse sinna sisse isegi sel ajal, kui korraks ära lähed.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.