Sülearvutid

Microsoft lükkas Windows 10X väljatuleku edasi, ootama peab kevadeni

Uus Windows 10X reklaamiti algselt välja kui volditavate seadmete operatsioonisüsteem.

Rubriiki toetab

Eelmise aasta oktoobris Microsofti poolt välja kuulutatud uus operatsioonisüsteemi Windows 10X väljatulek on edasi lükatud järgmise aasta kevadesse, vahepeal on muutunud ka uue operatsioonisüsteemi eesmärk ja ülesehitus. Kui esialgu pidi see tulema Microsoft Surface´i taolistele kahe ekraaniga seadmetele (näiteks Neo), siis nüüd peaks kõigepealt uus platvorm tulema ühe ekraaniga sülearvutitele.

Vihje edasilükkamisest sai ZDNet Microsofti allikast.

Windows 10X-i hakati nimetama ka volditava ekraaniga arvuti operatsioonisüsteemiks, kui see välja kuulutati ning see oleks pidanud olema sobitatud kõigepealt kergetele, väikestele ja kaasaskantavatele kaanega (tahvel)arvutitele, millel mõlemal poolel on puuteekraan. Võid kasutada seda nagu avatud raamatut, kus on nii ülemisel kui alumisel (või vasakpoolsel ja parempoolsel, oleneb, mispidi kätte võtta) ekraanil pilt või nagu tavalist sülearvutit, kuvades alumisel ekraanipoolel klaviatuuri ja muid juhtnuppe. Ekraanid pole siiski sellised, nagu oleme näinud volditavate ekraanidega tahvelarvutites ja telefonides, vaid need on üksteisest eraldatud ja käivad kokku mehaaniliste hingedega.

Windows 10X edasilükkamine on põhjustatud COVID-19 epideemiast ja eriolukorrast riikides, põhjendas Microsoft. Kui algselt pidi see operatsioonisüsteem ilmuma käsiloleva aasta lõpupoole, siis nüüd peaksid esimesed ühe ekraaniga seadmed Windows 10X-ga välja tulema kevadel 2021 ning kahe ekraaniga seadmed (nagu Microsoft Surface Neo) 2022. aastal.

2020. aasta lõpus tuleb aga välja tavapärane uuendus Windows 10 20H2, kuid see sisaldab vaid pisitäiendusi ja ei tule nii suurte põhimõtteliste muudatustega, nagu on oodata Windows 10X-iga.

The Verge on ühe põhjusena operatsioonisüsteemi edasilükkamiseks välja toonud veel ka ühilduvuse probleemid vanemate Win32 rakendustega, mis uuel platvormil ei taha korralikult töötada.

Windows 10X emulaator.

Kuidas Windows 10X-i proovida?

Kes tahab, võib uut modulaarset ja lihtsustatud Windowsit proovida emulaatoris. Windows Central juhendab, kuidas seda oma arvutisse paigaldada.

Mis on Windows 10X-is erinevat?

Üks esimesi silmatorkavamaid muudatusi, mida kasutaja märkab, on Start-menüü kadumine. Selle asemel on nii-öelda Launcher, mis on mitme ekraaniga seadmetes näha mõlemal ekraanil. Äpid on eraldi pop-up menüüs paigutatud niimoodi, nagu need on näiteks tahvelarvuti avaekraanil.

Microsoft Surface Neo on nagu avatud raamat.

Windows 10X-i disain ja ekraanipaigutus on ümber tehtud selliseks, et saaks sama mugavalt kasutada nii laiupidi, pikkupidi kui ka mitmel kõrvuti ekraanil (näiteks n-ö raamatuvaates). Muidugi on olemas ka traditsiooniline sülearvutivaade, kus mitme ekraaniga seadmetel muutub alumine ekraan klaviatuuriks ja lisanuppudeks. Selles viimatinimetatud vaates on alumisel ekraanil lisaks traditsioonilistele klahvidele olemas ka Wonder Bar ehk ikooniriba emotikonide, GIF-ide ja kaomoji´dega ning väike infoaken, kus demopiltide järgi saab ka videot vaadata.

Kas Windows 10X asendab tulevikus Windows 10?

Windows Latest pakub, et Windows 10 ei kao pärast Windows 10X tulekut kuhugi ja need kaks platvormi hakkavad ilmselt vähemalt esialgu eksisteerima kõrvuti. Mis kaugemas tulevikus saab, seda ei tea veel keegi. Suuremate Windowsi uuendustega järgmisel aastal aga saab ka praegune Windows 10 mitmeid uusi Windows 10X omadusi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.