Sülearvutid

Mida teha sülearvutiga, mis on jäänud aeglaseks ja kasutuks?

person-woman-desk-laptop.jpg

Rubriiki toetab

Kuna uusi sülearvuteid tuleb välja pidevalt, võib juhtuda, et uus seade ostetakse juba siis, kui vana veel enam-vähem töötab. Sellest tulenevalt on mõistlik mõelda, mida on vana ning aeglaseks jäänud arvutiga pihta hakata, kui seda maha ei soovi müüa.

Hinda olukorda

Kõigepealt tuleks välja selgitada, millises olukorras sülearvuti on. Selge on see, et kui on soov arvuti enda kasuks tööle panna, siis see peab toimima. Seega vaata, kas see käivitub ning kas kõik muu toimib normaalselt:kõik klahvid on oma koha peal ning ekraan on terve. Kui leiad, et arvuti on füüsiliselt kasutuskõlbmatu, siis tuleb sellest ilmselt vabaneda. Kui aga seade ise on terve ja töötab, siis on mitmeid asju, mida sellega teha.

Installi Linux

Üks lahendus kasutuse leidmiseks enda vanale arvutile on Linux operatsioonisüsteemi paigaldamine. Süsteem nõuab arvutilt riistvara mõttes vähe, käivitub kiirelt ning on üsnagi viirusekindel. Linuxis on olemas ka põhilised programmid, mida võiks vaja minna. Näiteks Firefox, Chrome või ka mängud nagu Minecraft.

Siiski on teatud sätete seadistamine operatsioonisüsteemis tihtipeale keeruline ning Linuxi kasutamiseks ning ka paigaldamiseks tuleb ilmselt eelnevalt veidi kodutööd teha.

Muuda Chromebookiks

Teine variant on seadmesse paigaldada Google’i Chromium operatsioonisüsteem, mis muudab arvuti sisuliselt Chromebookiks. Selle eelis Linuxi ees on asjaolu, et operatsioonisüsteem on loodud spetsiaalselt toimimaks ka vähem võimeka riistvaraga seadmetel. See tähendab, et vana ja väsinud arvuti peal peaks Chrome OS olema siiski hea ja kiire. Teine pluss on ühildumine Androidi operatsioonisüsteemiga, mis tuleb kasuks Androidi telefoni omanikele.

Chrome OS-i paigaldamisel tasub tähele panna seda, et tegu on arendajate jaoks avatud (open source) projektiga. See tähendab, et pole konkreetset kohta, kust saaks endale tasuta alla laadida või osta Google’iloodud Chrome OS operatsioonisüsteemi. Paigaldada tuleb endale mõne arendaja poolt loodud variant ning hea on jälgida ka näpunäiteid, mida saab siit.

Anna tuttavale

Ilmselt paljude suguvõsas leidub inimesi, kes ei ole aktiivsed arvutikasutajad, kuid aeg-ajalt tuleks üks toimiv sülearvuti kasuks. Just neile ongi hea kinkida värske Chrome OS operatsioonisüsteemiga süler, mis muidu seisaks niisama. Google’i Chrome OS on kiidetud just enda lihtsuse ning arusaadavuse poolest, seega lahendus sobib hästi inimesele, kes pole varasemalt arvutitega kokku puutunud.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.