Miks on oluline sülearvutit jahedana hoida ning kuidas seda teha?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Tanel Meos

Jahutus on iga arvuti jaoks üks olulisemaid aspekte. Seda eriti just sülearvutite puhul, kus palju erinevaid komponente on surutud pisikesse korpusesse, et sülerit oleks mugav kaasas kanda.

Lihtsalt öeldes on hea jahutus sülearvuti jaoks vajalik seetõttu, et liiga kuum arvuti töötab aeglasemalt ja ebaefektiivsemalt. 

Kuidas jahedana hoida?

Sülearvutite ning jahutusega on enamasti üks põhiline mure. Kuna süleris on komponendid tihtipeale raskesti ligipääsetavad, siis on ka erinevaid viise, kuidas jahutust parandada, üsna vähe.

Üks ning kõige lihtsam viis, kuidas jahutust parandada, on teha kindlaks, et arvuti küljes olevad õhutusavad ei oleks kaetud. Tihti on sülearvutite õhutusavad seadme all ning välja tuleb õhk kas küljelt või tagant.

Sellest tulenevalt tuleks olla kindel, et alumised õhutusavad ei oleks kaetud. Selleks on hea variant hoida sülerit sileda tasapinnaga laual, et süleri all olevad jalakesed saaksid hoida arvuti põhja lauast kõrgemal. See laseb õhul avadest sisse pääseda. Järelikult on kehvem variant hoida sülearvutit enda süles või padja peal, mis katab alumised õhutusavad. 

Näiteks sellisel viisil süleri kasutamist tasub võimalusel vältida.

Jahutusalus

Üks võimalus, kuidas enda sülearvuti jahutust parandada, on jahutusaluse soetamine. Sisuliselt on tegu lisaventilaatoriga, mis kas puhub sülerisse tavapärasest rohkem õhku sisse või imeb välja.

Selliste seadmete hind algab paarikümnest eurost. Samas tasub arvestada, et lisaseadme soetamisega kaasneb ka vajadus seda seadet kaasas kanda, seega ilmselt ei ole see kõigi jaoks kõigi mugavam lahendus.

Jahutusalus Trust GTX 220. Foto: Trust

Puhastus

Probleeme sülearvuti jahutuses võib tihtipeale tekitada ka seadme sisse aja jooksul kogunenud mustus ja tolm. Sellest tulenevalt on hea viis, kuidas enda süleri jahutust parandada, selle puhastamine.

Kui oled tuttav enda masina siseeluga, siis võib seadme lihtsalt lahti kruvida ning tolmu eemaldada. Kui aga pole kindel, kuidas asi täpselt käima peaks, siis tasub viia enda masin professionaali juures, kes tolmu puhastuse sinu eest ära teeb.

Kiirema puhastuse saab ka ise tolmuimejaga ära teha, suunates otsiku õhutusavade juurde.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.