Milline peaks olema tulevikukindel sülearvuti 2021. aastaks?

Aasta lõpukuudel on sülearvutite müügi tippaeg. Kui soovid järgmiseks aastaks uut osta, siis siin on mõned soovitused, kuidas valida selline mudel, mis oleks vähemalt järgmistel aastatel tulevikukindel.

WiFi 6-ks valmis

Uus WiFi standard on järgmisel aastal täiesti valmis massidesse jõudmiseks. Ruuterid kontoris ja kodus, mida uuendatakse, saavad WiFi 6 toe, mis lubab juba üle õhu ligi gigabitiseid ühenduskiirusi. See tähendab, et tubastes oludes pole just palju põhjuseid kaablit eelistada. Sülearvutit valides võiks see toetada nüüd WiFi kuuendat põlvkonda. Tehnilistes andmetes võib kohata standardit 802.11ax, mis ongi sama, mis WiFi 6.

Ekraan suurem ja kõrgem, kui varem

Kui sa just ei plaani uue sülearvutiga pidevalt filme vaadata, siis traditsiooniline 16:9 formaat võib näiteks veebis surfamiseks või tekstidega tööd tehes liiga madal olla. Ammu unustatud vana ehk 3:2 ekraanisuhe tuleb praegu kiirelt tagasi ja sobib hästi just kontoritööks ning veebis või sotsiaalmeedias olemiseks. Sellise ekraanisuhtega on sama laiusega sülearvuti ekraan tunduvalt kõrgem, mis mahutab püstipidi rohkem infot. Seega näed ekraanilt alati rohkem kõigi nende tegevustega, kus on vaja üles-alla pilti kerida. Vaid filmide vaatamiseks, mis kasutab traditsioonilist Full HD või 4K formaati, jääb üles ja alla must riba, sest laiformaadis film ei kata kogu 3:2 ekraanisuhtega paneeli.

USB-C laadimine ja väikesed adapterid

Need ajad, kui igal tootjal oli oma otsikuga laadija ning laadijad olid teinekord peaaegu pool sülearvuti enda kaalust, on järgmisel aastal lõppemas. Arvutitootjad (ja miks mitte ka telefonitootjad) on kõik liikumas ühtse laadimisstandardi USB-C suunas. Aastal 2021 peaks olema piisav, kui sul on üks võimas kiirlaadija, mis sobib sama hästi nii arvuti, tahvli kui telefoni ja kõigi pisividinate laadimiseks. Kui unustasid oma laadija koju, saad igal pool laenata mõnda vajaliku võimsusega USB-C laadijat. Ka keskkonda säästab see palju, sest samu laadijaid saab korduvalt kasutada ja iga seadme jaoks ei pea uut tootma. Kui kaabel katki läheb, leiad kiiresti uue USB-C juhtme ja ei pea kallist tootja originaal-adapterit vaid katkise ühenduse pärast ostma.

USB-C laadijad on muutumas aina väiksemaks ning paljude uute arvutite seda tüüpi adapterid pole enam kuigi palju suuremad keskmisest mobiililaadijast.

Protsessorid – Intel pole ainus valik

Viimased AMD protsessorid on Intelist ette läinud nii energiasäästlikkuses kui kiiruses, seega pole Intel enam ainus võimsa sülearvuti protsessorivalik. Väga paljud tuntud tootjad toovad oma populaarsetes tooteseeriates välja uusi AMD protsessoriga masinaid, mis on kiired ja soodsad. Odavad alla 1000-eurosed AMD Ryzen 5 protsessoriga sülearvutid võistlevad jõudluses juba mitme tuhande euroste vanema põlvkonna tippmasinatega.

Veebikaamera on videokonverentside ajastul oluline

Veebikaamera jätab loomulikuma mulje, kui asub ekraani kohal. Klaviatuuri tasapinnal võib pilt lausa koomiliselt inimest moonutada, mis siis, tootjad saavad veebikaamerat ülaservast ära jättes teha veelgi õhemad ekraanipaneeli ääred. Mõned tootjad on proovinud ka tehisintellektiga klaviatuuritasapinnalt ebaloomuliku nurga all võetud kaamerapilti korrigeerida, kuid seegi mõjub harjumatult, kui esineja nägu hakatakse tarkvaraliselt perspektiivi “tuunima”.

Privaatsuse seisukohast on oluline ka veebikaamera kate – mõnedel uutel mudelitel on juba olemas sisseehitatud füüsiline luuk, mis veebikaamera selle mittekasutamise ajaks katab.

Piisavalt mälu ka tulevikus

Sülearvutitel on korpuse kahanedes ja ruumi kokkuhoiuks paljudel juhtudel operatiivmälu juba emaplaadile joodetud, nii et seda enam laiendada ei saa. Kui võtad mõne sellise sülearvuti, mis on küll hästi õhuke ja kerge, vaata ka mäluhulka, et see oleks piisav mõne aasta pärast. 8 GB mälust võib juba lähemas tulevikus väheseks jääda ning kui ei saa juurde lisada, osta parem kohe rohkema mäluga mudel.

Kõvaketta ja SSD puhul räägitakse, et ega sülearvutis endas pole väga palju massmälu vajagi kaasas kandmiseks, kuid siiski võiks seal olla piisavalt ruumi, et ei peaks pidevalt mõtlema, mis andmeid pilves hoida ja mida kaasas kanda.

2021. aastal saavad 1 TB SSD-d olema piisavalt odavad, et jaksaks neid keskmise sülearvutiga osta. 512 GB hakkab juba miinimumiks kujunema.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.