Mis on refurbished ehk taastatud sülearvuti ja kas seda tasub osta?

On suur vahe, kas ostad kasutatud või taastatud toote. Samuti on üsna suur hinnavahe, kas ostad uue või tootja poolt taastatud ehk Refurbished toote. Kas odavam hind tähendab suuremat riski? Ehkki “taastatud” kõlab pahaendeliselt, on siiski enamasti tootja enda poolt refurbished sülearvutid sama head kui uued, sest kes tahaks oma brändi mainet rikkuda katkiste toodete müügiga.

Üldiselt on taastatud sülearvutitena müüdavatel seadmetel väga erinevad põhjused, miks neid ei müüda uutena. Siin on mõned tavalised põhjused, miks ei saa enam sülearvutit täiesti uuena müüa, vaid tuleb juurde panna silt “taastatud”.

Pakend katki

Osalt on see põhjustatud tuntud tootjate väga rangetest nõuetest, et isegi kui pakend on natuke kannatada saanud, ei tohi enam seadet “nagu uuena” müüa. Seega üks põhjus, miks müügiks läinud seadmele läheb tempel “taastatud”, võib olla lihtsalt transpordil viga saanud karp või mõni rebenenud pakendikinnitus. See võidakse uue vastu välja vahetada või väiksema defektiga lähebki lihtsalt allahinnatuna müüki. Nii on ostjal tõeliselt vedanud – karp visatakse ju niikuinii ära, aga sina saad uue arvuti, samaväärse, kuid palju odavama hinnaga.

Saadeti tagasi

Teiseks põhjuseks võib olla kohustuslik 14-päevane tagastamisõigus, mille jooksul peab müüja e-poest ostetud seadme tagasi võtma, kui see kliendile mingil põhjusel ei sobinud ja kui selle kaubanduslikku välimust pole rikutud. Jah, see on küll nii-öelda “kasutatud” arvuti, kuid sel ei tohi olla mingeid olulisi defekte ega kulumisjälgi. Üsna kindlasti on sel puhul pakend avatud, kuid võimalik on taastatud sülearvuti ostjal saada ka uude kinnisesse pakendisse pandud seade, mis on küll tagastatud, kuid tootja või edasimüüja poolt uuesti pakendatud. Müüja või tootja kontrollivad alati tagasitulnud seadmed üle, et neil midagi viga poleks.

Midagi oli viga

Kolmas põhjus võib olla garantiidefekt, mis vajas parandamist. Enamasti on tegemist mõne pisiveaga, mille tootja või remonditöökoda saab väliseid jälgi jätmata ära kõrvaldada. Olgu see siis iluviga või mõne vahetatava katkise komponendi terve vastu vahetamine. Tuntud tootjatel on sel puhul kombeks sellist seadet enam mitte uue pähe müüa ja anda pigem ära odavama hinnaga, kuid suhteliselt kindlalt uskudes, et masinaga midagi enamat ei juhtu, kui täiesti uuega. Garantii kehtib tavaliselt sel juhul edasi.

Toode on liiga kauaks seisma jäänud

Neljas põhjus võib peituda selles, et tegemist on liiga vana, tootmisest maha võetud mudeliga, mis on lattu seisma jäänud. Võimalik, et tootja on pidanud selles väikeseid muutusi tegema, tarkvara uuendama või midagi kohendama, aga see võib ka lihtsalt kaua seisnud laotoode olla, mida keegi polegi puutunud.

Miks on kasulik Refurbished toodet osta?

Esimene nähtav kasu on muidugi odavam hind praktiliselt uuega samaväärse toote eest. Teine ja aina olulisem kasu aga on taaskasutamine – toode, mis muidu võiks veel üsna hästi töötada, ei lähe mahakandmisele ja prügisse, vaid leiab kasutust.

Millised on taastatud toote ohud?

Eks muidugi teatud ohud on taastatud toote ostmisel samuti. Tavaliselt ei saa ostja teada, mis masinal on viga, et see on taastatud. Võib tõesti olla mõni tühine iluviga, aga võib olla ka renoveeritud põhjalikumalt, näiteks mõned jupid välja vahetatud. See tähendab, et seade on lahti võetud, võib-olla ka midagi kuskil joodetud või ongi tegemist tüüpveaga seeriaga, kus kõigil arvutitel tuli midagi ümber teha.

Seega – põhiline oht on teadmatus. Enamasti saad praktiliselt uhiuue toote, kuid mõnikord võib olla see ka põhjalikumalt taastatud. Kui toode on tootja enda poolt refurbished, siis on risk väiksem, kui taastamine on kuskil mujal toimunud (näiteks eBays müüakse teadmata kohas taastatud tooteid), võib saada mõne olulisema defektiga toote.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.