Kolm asja, mida teha, et sinu sülearvuti ventilaator pidevalt ei huugaks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Istud raamatukogus, sooviga vaikselt tööd teha. Nii ka kõik inimesed sinu ümber. Järsku asub sinu sülearvuti ventilaatorit pöörlema ja säärase heliga, mis pälvib ümbritsejatelt hulga häiritud pilke sinu suunas. On aeg see liigne vilin kinni keerata. Siin on kolm moodust selleks.

Lülita välja ebavajalikud protsessid

Arvuti ventilaator töötab seepärast, et arvuti on liiga soe. Arvuti on liiga soe seepärast, et erinevad komponendid peavad palju tööd tegema ja tekitavad seega ka soojust. Erinevad komponendid teevad palju tööd seepärast, et arvutis on töös palju programme. Lihtne! Lülitame osad programmid välja. Või mis veel parem, teeme nii, et nad ebavajalikul hetkel üldse sisse ei lülituks.

Ava tegumihaldur (Task manager), vajutades CTRL+Shift+ESC ning vali sealt Startup vahekaart. Eemalda märge neilt programmidelt, mille käivitumist sa arvutisse sisse logides ei soovi. Näiteks, kui sa kasutad Skype’i vaid kord kahe nädala jooksul, võib selle programmi rahulikult ära keelata. Samas ole ettevaatlik ja ära keela ära näiteks oma helikaardi tarkvara käivitumist, vastaval juhul võib juhtuda, et arvuti ei tee enam peale järgmist restarti häält.

Kuid mis saab siis, kui sa juba istud raamatukogus, häiritud pilkude risttules? Selles samas Task Manageris ava Tasks vahekaart ning lülita välja kõik programmid, mida sa hetkel ei vaja. Veendu aga enne, et oled info salvestanud, et see kaotsi ei läheks.

Puhasta oma arvutit

Arvutit jahutab selle sisemuses olev õhk. Õhku saadakse aga väljast. Koos õhuga imetakse sisse ka tolm, karvad ja muu pisikene prügi, mis arvuti sisemuses ringi tiirutab ja õhuvoogu takistab.

Tulemuseks on see, et ventilaatorid peavad tegema suuremat tööd, et arvutit jahedana hoida. Suurem töö tähendab aga lärmi. Sestap on aeg oma arvuti tolmust ja muust prahist puhtaks teha. Kuna paljudel  sülearvutitel asub täna ventilaator juba ka klaviatuuri all, võid alustada muuhulgas ka klaviatuuri puhastamisest.

Kasuta tarkvara, et arvuti ventilaatoreid kontrollida.

Esimeseks võimaluseks siin oleks lülitada Windows energiasäästlikumale režiimile. Ava Windowsi Mobility Center ning vali avanenud aknast Energiasäästlik (Power save) režiim. See vähendab teatud süsteemide tööd ning hoiab kokku energiat, vähendades seega ka protsessorite tööd ning nende poolt genereeritavat soojust.

Teise variandina on võimalik paigaldada oma arvutisse tarkvara nagu SpeedFan, mis lubab arvuti jahutusventilaatorite kiirust käsitsi reguleerida. Samuti oskab programm jälgida arvuti temperatuuri ning vajaduse korral ventilatsioon taas sisse lülitada. Samas tuleb ventilaatorite tööd hoolikalt jälgida, et vältida ülekuumenemist.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.