Ostsid uue sülearvuti? Need on seitse esimest asja, mida sellega peaks kohe tegema

Uut sülearvutit ostes tuleb esialgu seda natuke oma käe järgi kohendada, enne kui kõik on jälle sama mugav, kui vanas arvutis, ainult et kiirem ja mugavam muidugi ka. Selleks, et uues arvutis kõik oma käe järgi tööle sättida, tee ära kõigepealt need tegevused.

1. Seadista oma kasutajakonto, lisa teised kasutajad

Seadista oma ja teiste kasutajakontod, määra ligipääsu paroolid, seadista sõrmejäljelugeja või näotuvastus.

Windowsis saad luua oma kohaliku kasutajakonto või kui kasutasid varem Microsofti kontot, siis pole vaja teha muud, kui lisada olemasolev konto oma senise parooliga. Viimane on kasulik eriti siis, kui kasutad mitut arvutit ja varundad (Microsofti) pilveteenusesse – siis on kõigist arvutitest kättesaadavad samad asjad. Saad ka oma vana arvuti pilve varundatud asjad kohe kätte.

2. Tee vajalikud tarkvarauuendused

Kuigi sülearvuti on uus, võib see olla poes või laos seisnud juba mõnda aega, ilma et keegi oleks seda käivitanud ja tarkvarauuendusi teinud. Ühe esimese asjana kontrolli, kas masinal on ikka uusim versioon operatsioonisüsteemist ning kas ka muu paigaldatud tarkvara on värskeim.

3. Eemalda kaasa tulnud mittevajalik tarkvara

Paljud arvutitootjad panevad uue masinaga kaasa hulga lisatarkvara, mida ei pruugi kasutajal vaja olla, kuna see näiteks Eestis pole kasutatav või on tootja ise müünud või pakkunud mõnele teisele ettevõttele reklaami eesmärgil võimalust nende tarkvara uutesse masinatesse paigaldada. Tavaliselt kipuvad olema arvutites kohe olemas mõned viirusetõrjetarkvarad, failide avamisprogrammid, mängud või kontoritarkvara, mida ei kasutata just oma esimese eelistusena.

Eemalda kõik need kasutud tarkvarad, kuna mõned neist võivad taustal pidevalt töötades asjatult masina ressurssi kulutada.

4. Paigalda turvatarkvara

Veel enne, kui sukeldud igapäevaselt internetti, mõtle põhjalikumalt järele, millega oma arvuti turvalisust tagama hakkad. Kas ostad mõne viirusetõrjetarkvara või paigaldad tasuta turvatarkvara? Või piisab hoopis Windowsi enda sisseehitatud turvalahendusest?

Vastavalt valikule seadista oma arvuti kaitse, kuni operatsioonisüsteem annab kinnituse, et seade on kaitstud.

5. Seadista varundus

Kohe päris alguses võiks läbi mõelda ka varunduslahenduse – kuhu, kui tihti ja mida kavatsed varundada?

Võimalusi on mitu. Oma varunduse võid teha mõnesse pilveteenusesse (OneDrive, Google Drive, ka Dropboxi saad oma isiklikke faile arvutist varundada) või hoopis kodusesse serverisse, kui see on olemas. Muidugi saad ka välisele kõvakettale varundust teha.

6. Seadista jõudluse ja aku sätted

Kui oled plaaninud oma arvutit kasutada kodus, siis seadista jõudluse ja aku sätted nii, et jõudlus oleks maksimaalne. See lühendab küll akutoitel tööaega, kuid pole koduses kasutuses nii oluline.

Kui reisid sülearvutiga palju ringi, siis kasuta akule optimeeritud seadeid, mis tagavad võimalikult pika aku tööaja. Seda saab teha jõudluse ja näiteks ekraani heleduse arvelt. Arvatavasti sa mujal ringi käies väga protsessori täit jõudu vajavaid tegevusi ei tee, vaid pigem surfad veebis, loed e-kirju ja kirjutad tekste. See ei nõuagi tippjõudlust. Akule optimeeritud režiimiga võid uuel arvutil saada aku tööaega juurde isegi kuni poole rohkem, nii et vajadusel peab seade vastu terve tööpäeva.

Kui esined ja kasutad projektorit, siis seadista ka ekraanisäästja režiimid nii, et ootamatult esinemise ajal pilt ekraanilt ära ei kaoks.

7. Paigalda tarkvara ning kanna vajalikud andmed vanast arvutist uude

Üks kõige rohkem aega nõudvaid tegevusi on vanast arvutist tarkvara ja andmete uude saatmine. Selleks on olemas tööriistu, kuid palju asju tuleb ka käsitsi teha.

Tarkvara tuleb uude arvutisse uuesti installida, sest programmid installi käigus seadistavad end tööle uue riistvaraga. Seega varusta end vajalike andmekandjate, paroolide ja installivõtmetega.

Enda andmete ülekandeks võib vaja minna välist kõvaketast või pilveteenust. Kõige lihtsam on siis, kui oled vanas arvutis ka oma andmeid pidevalt varundanud – siis kanna need pilveteenusest või varunduskettalt uude masinasse üle.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.