Poolt ja vastu: kas puutetundlik ekraan on vajadus või mõttetus?

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Kaarel Kook

Sülearvuti juures on lisaks teistele küsimustele vaja vastata ka sellele, millist ekraani seadmele vaja on. Täpsemini, kas tegu peaks olema puuteekraaniga või peaks valiku langetama traditsioonilise kuvari kasuks. Nagu ikka, tuleb lõplik valik teha vastavalt sellele, mida arvuti juures oluliseks pead, kuid järgnevaid positiivseid ja negatiivseid külgi meeles pidades on ehk valikut kergem langetada.

Poolt: puutetundlik ekraan annab funktsioone juurde

Puutetundliku ekraani puhul saab selgelt teha asju, mida tavalise ekraaniga ei saa. Näiteks nutiseadmele omaselt ekraanil olevat näpuga suurendada ehk zoomida või ka veebilehtedel mugavalt üles või alla liikuda ehk scrollida. Paljude sülearvutite puhul on ka seadme puuteplaadi kasutamine üsna ebamugav ning aeglane, seega saab puutetundliku ekraani kaudu ka kiirelt vajalikele ikoonidele ja linkidele klõpsata.

Poolt: puutetundliku ekraaniga sülearvuteid saab tagurpidi keerata

Tihtipeale on just puutetundliku ekraaniga sülearvutid need, mis on kaks-ühes sülearvutid. See tähendab, et arvutit on võimalik kasutada tavalise sülearvutina, kuid soovi korral saab selle tagurpidi voltida ning kasutada seadet hoopis tahvelarvutina. Siin tekib aga küsimus, et kas tegu on otseselt puutetundliku ekraani positiivse omadusega, kuna seadet tagurpidi voltida ei luba mitte puutetundlik ekraan, vaid teistsugused ekraani hinged. Samas kui seadmel oleks tavaline mittepuutetundlik ekraan, siis poleks ka erilist vajadust seda tagurpidi voltida.

Vastu: Ekraan saab mustaks

Täpselt nagu telefoni kasutades määrdub selle puutetundlik ekraan kiirelt ning peale jäävad koledad sõrmejäljed, juhtub sama ka puutetundliku ekraaniga sülearvuti puhul. Kuna ekraan on suur ning arvuti enamasti inimestele nähtavas kohas, siis võib räpase ekraaniga ringi jalutamine nii mõnegi jaoks probleemiks osutuda. Lisaks sellele on musta ekraani pealt raskem teksti või muud sisu vaadata.

Vastu: Ekraan võbeleb ja muud mugavusprobleemid

Kahjuks on praeguse seisuga veel väga paljude sülearvutite ekraanide hinged ehitatud selliselt, et ekraanile näpuga vajutades hakkab see tüütult võbelema ning muudab edasise tegevuse ebamugavaks.

Samuti tekib puutetundliku ekraaniga mitmeid muid mugavusprobleeme. Näiteks tekib küsimus, et kas mul on ka tegelikult mugavam vajutada ikoonile näpuga või on parem liikuda selleni puuteplaadi abiga. See sõltub ilmselt puuteplaadi kvaliteedist, kuid selgelt on märksa mugavam kasutada erinevaid otseteid just klaviatuuril ning mitte puutetundliku ekraani abil. Näiteks veebibrauseris uue akna avamine käib palju kiiremini kasutades otseteed “Ctrl + T” kui hakata suurelt ekraanilt seda pisikest “+” nupukest otsima.

Vastu: puutetundlik ekraan võtab rohkem akut

Kuna puutetundliku funktsionaalsuse pakkumiseks on ekraan varustatud ka lisa tehnikaga, siis on ka loogiliselt enam asju ekraani juures, mis vajavad toimimiseks voolu. Keskmiselt kulutab puutetundliku ekraaniga sülearvuti samaväärse mittepuutetundliku ekraaniga arvutiga võrreldes 15-25 protsenti rohkem akut.

Selle näitlikustamiseks testis tuntud sülearvutiportaal Laptopmag.com kaht identset sülearvutit kolmelt erinevalt firmalt. Iga tootja arvutitest üks oli puutetundliku ja teine tavalise ekraaniga. Tulemust võib vaadata allpool olevast tabelist, kuid lühidalt kokku võttes võtab puutetundliku ekraaniga sülearvuti enamasti rohkem akut, seega tasub kaaluda, kas sellega kaasnevad lisafunktsioonid korvavad veidi vähem kestva aku.

Puutetundliku ekraaniga sülearvuti aku kestvus võrreldes tavalise ekraaniga. Allikas: Laptop Magazine

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.