Sülearvutid

Surface Laptop SE – Microsoft tuleb oma üliodava sülearvutiga klassidesse

Rubriiki toetab

Üliodav kooliarvuti on olnud tavaliselt India IT-ministri tegevuskavas, kuid ka suuremad tootjad on üritanud sellele hiiglaslikule turule oma jalga või kätt ukse vahele saada Asuse EEE PC-st ja Inteli Classmate´ist alustades ning praeguste Chromebookidega lõpetades. Keeruline on see, et sülearvuti peab olema odav ja samas vastupidav. Microsoft seadis hinnalati nüüd oma uue Surface Laptop SE-ga 220 euro peale.

Chromebookid on praegu ühed kõige odavamad sülearvutid, mis sobivad hästi koolidesse, kuid Microsoftil pole sellele turule eriti asja olnud – Google´i operatsioonisüsteemiga Chromium OS ja Google´i poolt pakutavate põhirakendustega arvutiga saab vabalt tarkvaragigandist mööda minna – pole vaja ei Windowsit ega Office´it.

Koos uue üliodava Surface´iga aga peab Microsoft riistvaranõudeid allapoole laskma ja selleks tuuakse uue arvuti jaoks välja spetsiaalne kergem versioon Windowsist – Windows 11 SE.

Kooliõpilaste jaoks mõeldud üliodavatel arvutitel on tootjate jaoks veel üks väljakutse – need peavad olema väga vastupidavad. Ehkki Eestis pole see väga kombeks, on paljudes riikides koolidel odavad sülearvutid, mis antakse õppeaasta alguses õpilasele välja ning suve hakul korjatakse kokku tagasi, et järgmisel kooliaastal juba uuele õpilasele anda. Järelikult peavad need üle elama mitu omanikku ja saavad üsna karmi kohtlemise kooli ja kodu vahel liikudes.

220 euro sisse on Microsoft mahutanud järgmise riistvara:

Operatsioonisüsteem: Windows 11 SE
Ekraan: 11,6tolline, 16:9 küljesuhtega, 1366×768 pikslit
Protsessor: Intel Celeron N4020 (või Intel Celeron N4120)
Graafika: Intel UHD Graphics 600
Mälu: 4 GB (või 8 GB), DDR4
Massmälu: 64 GB (või 128 GB), eMMC
Veebikaamera: 1 MP
Ühendused: WiFi 802.11ac, Bluetooth 5.0 LE
Pordid: 1x USB-A, 1x USB-C, 3,5 mm kõrvaklapipesa
Heli: 2 W stereokõlarid, mikrofon
Aku: kestab kuni 16 tundi
Kaal: 1,1 kg

Kui muud Surface´i sülearvutid on pigem kallimast hinnaklassist, siis see isend on suunatud erandina väga odavate sülearvutite segmendis konkureerimiseks. Sihtgrupiks on lapsed alates lasteaiast kuni põhikooli lõpuni.

Mida endast täpsemalt kujutab Windows 11 SE, pole veel lõpuni teada, aga kuna tegemist on kooliarvutitele suunatud operatsioonisüsteemiga, siis on see lihtsustatud, mõeldud kasutamiseks klassiruumides, kus on kerge teha arvutile puhastust ja käivitada see nii-öelda puhtalt lehelt, kuid eelseadistatud ja toimiva koolitöö keskkonnana. Samuti peab see uus operatsioonisüsteem töötama ilma internetiühenduseta, et õpilased saaksid kodus offline´is oma kodutöid vajadusel teha ning juhtimine peab olema õpetaja poolt ülevõetav, kui töö käib klassis.

Praegu pole teada, et Microsoft Surface Laptop SE tuleks müügile ka nii-öelda tavaostjale tavapoodidesse. Esialgu saavad seda tellida haridusasutused ilmselt järgmise aasta algusest ning peale pandav Windows 11 SE on vastavalt tellija soovidele eelseadistatud. Näiteks võib puududa sealt äpipood Microsoft Store, sest õpilastel pole vaja oma õpimasinasse lisatarkvara ise installida. See õigus on koolil.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.