Suured muutused: uuendused, mis tulevad sülearvutitesse 2021. aastal

Sülearvutite areng pole enam nii tormiline, kui möödunud kümnenditel, kuid lähiaastatel võib see siiski kiirenduse sisse saada. Paljud murrangulised tehnoloogiad jõuavad massidesse ning osadest oleme juba varemgi kuulnud.

Kõigepealt muidugi toimub uuel aastal areng traditsiooniliselt kiiremate ja kergemate masinate suunas, see on alati nii olnud. Samuti peaks tulema juurde rohkem mälu ja rohkem arvutusvõimsust, kuid midagi ka väheneb – näiteks ekraaniäärte laius.

ARM saab tegijaks

Intel ja AMD on olnud sülearvutite maailmas suurtegijad, kuid nii see ilmselt ei jää enam kauaks. ARM-põhise arhitektuuriga protsessorid ilmutasid end juba sel aastal ja see trend näib aina kiirenevat. Odavama hinnaklassi kergetesse sülearvutitesse tulevad protsessorid, mis on tehtud tuntud mobiiliprotsessorite tootjate poolt, kuid aina enam kohendavad neist oma versioone ka suuremad tootjad. Alustame kasvõi Apple´ist, kes tuli välja uue MacBook Air M1 sülearvutiga, milles sees ARM-põhine M1 kiip. Kui seni on alternatiive peetud “mainstriimist” ehk Intelist ja AMD-st aeglasemateks, siis M1 on vähemalt Apple´i enda turundusjutu järgi kiirem, kui 99 protsendis senistes sülearvutites kasutatud protsessorid.

ARM-põhiseid protsessoreid võib varsti ilmselt näha ka Huawei arvutites, kuigi esialgu on need vaid kuulujutud. Samuti tegi sügisesel IFA-l suure keynote´i ehk avakõne Qualcomm, tutvustades oma uut võimsat platvormi sülearvutitele. Qualcommi kiibistiku pani oma uutesse Chrome OS-iga sülearvutitesse näiteks Acer, aasta alguses räägiti ka Microsofti üleminekust Snapdragoni protsessoritele. Siiski tuli Surface Go 2 välja veel Inteli protsessoriga, sest Windows 10-ga ühilduvus polnud veel valmis.

Samas võib järgmisel aastal oodata juba palju suuremat valikut odavama riistvaraga ja kauem kestva akuga ARM-il põhinevaid sülearvuteid. Kui seni on Windows 10-ga ühilduvuse probleemid takistanud ARM-põhiste protsessorite läbimurret, siis 2021. aastal välja tulev Windows 10X peaks ka selle mure lõplikult murdma.

Mänguritele tuleb hea aasta

2021 näib tulevat ka arvutimänguritele väga hea aasta, eriti neile, kes tahavad mobiilsete seadmetega mängida.

Nimelt on välja tulemas mobiilsed AMD Big Navi ja Nvidia Ampere´i arhitektuuriga graafikakaardid. Need toovad 4K resolutsiooni ja veelgi tõetruuma renderduse tippklassi mänguriarvutitesse. Lisaks toetavad võimsatel mobiilsetel masinatel mängimist ka juba sel aastal nähtud kiiremad mälud ja SSD-d.

Otsi mini LED´i

2021. aastal kohtab elektroonikapoodides aina enam küsimust “kas teil on mini LED ekraaniga mudeleid juba müügil?”.

Küsimus on õigustatud, sest mini LED annab tulevikuekraanidele veel paremad värvid, sügavama kontrasti ja õhema paneeli. Seega saab teha senisest kergemaid ja väiksemaid arvuteid. Mini LED kujutab endast taustvalgustust, milles kasutatakse palju väikeseid LED elemente ekraanipaneeli taga. See on esialgu veel tavalisest taustvalgustusest palju kallim, seega võime tuleval aastal oodata uut tüüpi ekraanipaneeliga vaid kõige kallimaid mudeleid, mis suunatud väga täpse värviedastuse ja kontrastiga graafikatöötluseks.

5G tuleb sülearvutites mobiilidele järgi

Algaval aastal muutub 5G mobiiltelefonides nii tavaliseks, et keegi seda enam õieti ei märkagi. Sülearvutitel on 5G modemite tulek veidi hilisemaks jäänud, aga seegi jõuab suure lainena kätte, kui 5G modemite hinnad alla tulevad ja 5G võrgud aina rohkemates riikides (loodetavasti ka Eestis) kogu tihedamalt asustatud maa katavad.

Kuna SIM kaartidega jändamine on veel tänapäeva reaalsus, siis ei pääse lisa-SIMist ka 5G sülearvutis. Siiski on juba olemas ka eSIM-id nutikellades. Miks ei võiks juba järgmine või ülejärgmine aasta olla lisaks nutikelladele ka virtuaalsete sülearvuti SIM kaartide esimese tuleku aasta?

Ekraaniääred võivad kaduda

Ekraaniäärte kitsenemine on samuti mobiilidest sammukese maha jäänud – teame ju juba peaaegu 100% kattuvusega mobiiliekraane, mis saavutati servade taha igast küljest kaarduvate 3D ekraanipaneelidega. Seesama nähtus ongi nüüd peagi ka sülearvutitesse jõudmas.

Kuigi juba praegu reklaamitakse bezel-less ehk äärteta süleriekraane, pole need veel mitte täiesti raamivabad. Kõige lähemal sellele on Delli XPS seeria uued masinad: XPS 15 ekraani suhe korpusesse on 89% ja 17-tollise XPS 17 suhe 90%. Kaugemale pole tootjad seni veel jõudnud. Siit saad vaadata, kui kitsad ekraaniääred on 2020. aastal välja tulnud mudelitel.

Kahe ekraaniga sülearvutid – unustatud vana

Microsoft lisab Windows 10-le toe kahe ekraaniga sülearvutitele, mis tähendab, et masina saab lahti võtta nagu raamatu ja selle mõlemal küljel on puutetundlik ekraan. Kui kasutada seda nagu sülearvutit, siis alumine, laual lebav pool on klaviatuur, ülemine aga ekraan. Kuid muidugi võib töölauda laiendada mõlemale poolele.

Midagi sellist oleks juba nagu olnud? Jah, Lenovo tõi sel aastal müügile kahe ekraaniga Yoga Book C930 ning on varemgi pakkunud selliseid tahvli ja arvuti hübriide, mille teisel avaneval küljel on puutetundlik pind. Sel aastal välja tulnud mudelil on siiski üks kitsendus. See teine ekraan on mustvalge ja e-tindi tehnoloogiaga, kuigi ka puutetundlik. Seega võid teisele poolele joonistada ja esimesel poolel muid asju ajada.

Kahe identse värviekraaniga kompaktse mobiilse seadme on lubanud välja tuua Microsoft. Nende Microsoft Surface Neo jookseb uuel aastal välja tuleva kaht ekraani toetava Windows 10X operatsioonisüsteemi peal.

Kõik-ühes laadijad ja veel vähem erinevaid pesasid

Paljud mobiilitootjad plaanivad loobuda või on juba mõnede uute mudelite juures loobunud (Apple, Samsung, Xiaomi) uute laadimisadapterite kaasa andmisest. Sülearvutid tulevad 2021. aastal ilmselt veel koos toiteadapteritega, aga kindlasti tuleb selliseid universaalseid adaptereid, mida saad kasutada nii arvuti enda, tahvli, telefoni kui muude nutividinate laadimiseks USB C pesast. Sülearvutite laadijad standardiseeruvad ja võib-olla 2022. aastal näemegi juba ilma laadijata mudeleid, kuna üks sobib kõigile. Universaalsel adapteril võib olla mitu USB C pesa, et saaksid samast laadijast turgutada mitut seadet korraga.

SSD ja mälu veel kiiremaks

Uute SSD-de ja mälude juures on 2021. aasta mõnes mõttes traditsioone jätkav: ikka lähevad need aina kiiremaks. Siiski on oodata ka paari suuremat läbimurret.

Revolutsiooniline läbimurre ehk DDR5 mälude tulek jääb uuel aastal ilmselt ära ja neid on oodata kõige varem 2022. aastal, kuid SSD-d võivad küll juba üsna varsti poole kiiremaks muutuda näiteks nende Samsungi uute SSD ketastega. Inteli Optane´i tehnoloogiaga mälumoodulid aga võivad arvutitesse jõuda järgmise aasta teises pooles. Mis need täpsemalt on, saab lugeda siit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.