Sülearvutid

Ülikiireid DDR5 mälusid peab veel mõnda aega ootama, aga need tulevad

Rubriiki toetab

Juba aastal 2017 räägiti, et kohe-kohe on välja tulemas uued DDR5 mälud, mis teevad kiiruses senistele, DDR4 mäludele ära pea kahekordselt. Samuti on uus põlvkond palju suurema andmetihedusega. Paraku peame me nüüd, 2020. aastal ikka veel nentima, et hea, kui järgmisel aastal need mälud saabuvad, kui sedagi.

Milles siis põhjus? Selgub, et DDR5 on osutunud mõnes mõttes tehnoloogiliselt keerulisemaks, kui alguses arvati. Sama juhtus ka DDR4 mäludega, mis plaanitust hiljem arvutitesse jõudsid. Maailma esimene DDR5 mälu kuulutati välja 6. oktoobril Lõuna-Korea firma SK hynixi poolt, sama firma ongi DDR5 kiipi arendanud juba alates 2018. aastast. Põhiprobleem, mis uute mäludega tekib, on väga paljude teiste komponenditootjatega kooskõlastamine ja testimine, et mälud töötaksid nii protsessoritega kui emaplaadil korralikult. Kui kõik laboris töökorda saadud, järgneb uus etapp, kui tuleb ära oodata kõigi vajalike komponentide väljatulek, et saaks vastava toega emaplaadile juba uusi mälumooduleid paigaldada.

Praegu on Intel välja kuulutanud, et nende septembris avalikustatud protsessoripõlvkond Tiger Lake toetab muuhulgas ka DDR5 mälusid. Esimesed arvutid Inteli uue kiibistikuga ongi juba müügile jõudmas. AMD on lubanud oma protsessorite toetust uutele mäludele alates 2022. aastast.

SK hynixi DDR5 mälud toetavad kiirusi 4800 kuni 5600 megabitti sekundis, mis on praegu 1,8 korda kiirem, kui DDR4. Et seda kiirust mõista, võib ette kujutada ülekandekiirust, millega 9 Full-HD (FHD) täispikka filmi (igaüks 5 GB) kantakse üle ligi sekundiga. Mälude toitepinget on vähendatud 1,1 voldini (DDR4 puhul oli pinge 1,2 V), mis tähendab 20% väiksemat energiatarvet ja see omakorda toob tulevikus kaasa natuke pikema sülearvutiakude tööaja. Uued mälud võivad olla kuni 256 GB mahuga, serverites koguni kuni 2 TB. Esialgu ilmselt jõuavad lettidele ja tavatarbija arvutitesse väiksema mahuga mälud.

Uuringufirma Omdia ennustab, et 2022. aastal kasutab DDR5 mälusid 22% arvutitest ja 2024. aastal juba 43%.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.