Uus USB Type-C 240 W standard tähendab, et ka kõik sülearvutid võivad USB toitele üle kolida

Rubriiki toetab

Kui nutitelefonides hakkab võimust võtma üks ühtne USB Type-C standard, siis sülearvutitel on veel tootjapõhised laadijad ning vaid üksikud uued arvutid pakuvad eraldi USB-st laadimise võimalust. Mänguriarvutitele aga jäi USB senisest võimsusest väheks, mida aga leevendab uus, 240 W standard.

240 vatti on piisav võimsus, mis peaks juba sobima ka võimsamatele uutele mänguriarvutitele, seega kui uus standard kasutusele võetakse, pole enam mingit takistust ka sülearvutite puhul hakata kasutama ühtset ja kõigi seadmetega ühilduvat USB Type-C standardit.

Täpsemalt lubab suuremat võimsust USB Type-C® Cable and Connector Specification Revision 2.1. Senine Type-C toetas vaid 20 V ja 5 A ühendust, mis annab kokku kuni 100 W. Enamusele sülearvutitele sellest piisab, kuid uus standard loob võimaluse võimsamatel mänguriarvutitel uusimate graafikakaartidega samuti USB-d toiteks kasutada.

Uus USB Type-C toetab kuni 48 volti ja 5 amprit samaaegselt, mis annab maksimumvõimsuseks 240 W.

Standardi dokument kirjeldab lahendusi, mis nii suure võimsusega kaasa tulevad. Näiteks peab lahendama ohtliku kaarlahenduse tekke, kui juhe nii-öelda arvuti tagant ära tõmmatakse.

USB-IF on juba esitlenud ka uuele standardile vastavate portide juurde käivat logo, mille järgi tunneb ära, et tegemist on võimsama laadimispesaga. Need logod näevad välja sellised (vasakpoolne on pakendil, parempoolne füüsilise pordi juures):

Uutele laadijatele aga hakkab käima selline logo:

Paraku tuleb selle võimsa laadijaga välja vahetada ka USB kaablid, sest seniste võimsus jääb liiga väheseks.

Uue standardi ühendus sobib ka väiksema võimsusega seadmetele ja laadijatele – näiteks peab saama võimsa sülearvuti toiteplokiga vajadusel laadida ka mobiiltelefone ehk üks laadija saab kõigi USB seadmetega hakkama.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.