Uus USB4 toob topeltkiiruse ja selguse

Foto: Denys Vitali / Pixabay

Kõige varem selle aasta lõpus arvutitesse jõudev uue põlvkonna standard USB4 toob lisaks kiiruse kasvule ka selguse majja erinevate USB ühenduste osas. Enam pole vaja muretseda, mis ühendus USB-C pessa sobiks.

USB kolmas põlvkond oli alguses välja tulles küll tore ja universaalne, kuid peagi selgus, et USB 3.x-iga polnud vaatamata ühesugustele pistikutele enam kõik kaabliühendused alati sobivad. Thunderbolt 3, mis järgmise USB4 põlvkonnaga samuti ühtse kõigega ühilduva standardi hõlma alla võetakse, oli sisult erinev ja väljast ei olnud võimalik vahet teha, milline ühendus pistikupesa taga peitus oli. Nüüd saab sama standardi alla ka DisplayPort.

18 kuud standardist tootmiseni

Tüüpiliselt läheb uue standardi väljakuulutamisest ligikaudu poolteist aastat ehk 18 kuud, et see jõuaks reaalsete seadmeteni. Nii kaua kulub tootjatel tootearenduseks ja katsetusteks. Kuna USB4 sai küpseks 2019. aasta lõpul, siis kõige-kõige varem võib see sülearvutitesse jõuda juba selle aasta lõpus, kuid tõenäolisemalt siiski 2021. aasta alguses.

Järgmise aasta jooksul saab USB4 ilmselt üsna laialt levinuks, kuna üle 50 tehnoloogiaettevõtte on selle väljatöötamisega seotud. Kõige tuntumad neist on näiteks Apple, HP, Microsoft ja Intel.

Kiirust tuleb juurde topelt

Kui 1995. aastal USB 1.0 välja tuli, oli selle kiiruseks 12 megabitti. Kuid see polnudki nii oluline – põhiline oli, et tekkis üks ühine ühendustandard, millega sai kõiki lisaseadmeid arvutiga ühendada. 90ndate sülearvutid olid paksud ja nende tagaküljelt võis leida lugematul hulgal erinevate seadmete porte, isegi hiirel oli oma ühenduspistik, rääkimata monitoridest, printeritest ja muudest perifeeriaseadmetest. USB liitis need kõik sama ühenduspesa alla.

2017. aastal tutvustatud viimane USB 3.2 Gen 2×2 standard pakub ühenduskiiruseks juba 20 Gbit/s, kuid nagu öeldud, probleemiks on saanud USB killustumine.

USB4 pakub maksimaalseks ühenduskiiruseks 40 Gbit/s ehk kaks korda rohkem. Samas on kiireim ühendus, mida arvutid pakuvad, ka praegu juba 40 gigabitti sekundis, kasutades selleks Inteli Thunderbolt 3. Intel lubas Thunderbolt 3 võtta uue USB4 standardi osaks, nii et enam pole teistel tootjatel vaja tasuda selle eest litsentsitasusid.

USB.org sertifitseerimismärgis.

Kaabli võib samaks jätta, kuid kasutada saab ka kiiremat

Kõik olemasolevad USB Type-C kaablid saavad infot edastada kuni 20 Gbit/s, aga ühilduvad sertifitseeritud USB-kaablid tagavad ka 40 Gbit/s ühenduse. Kõik uued USB4 pordid saavad olema ühilduvad Thunderboltiga ja töötavad olemasoleva kaabliga – edastada saab andmeid, laadida akut (kiirlaadimisega) või ühendada vastava monitoriga ilma probleemideta.

Tulevikukindel USB-C pistik jääb

USB-C on universaalne füüsiline ühendus, mida saab kasutada mõlemat pidi ja see tehtigi omal ajal tulevikukindlana. Seega USB4 tulek midagi pistikupesa ja kaabliotste osas ei muuda.

Uus USB4 on tagasiulatuvalt ühilduv nii USB 3.2, USB 2.0 kui Thunderbolt 3-ga. Kui pole USB-C otsa, siis tuleb kasutada vastavat adapterit.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.