Sülearvutid

Viis põhjust, miks on halb töökoha sülearvutit isiklikuks tarbeks kasutada

Rubriiki toetab

Paljudes firmades on olemas arvutite kasutamise kord, mis ütleb, et tööarvutit ei tohi kasutada isiklikuks tarbeks. Reeglid võivad ju olla, aga neid eiratakse, kui kaks-ühes arvuti kasutamine on lihtsam ja mugavam. Paraku võib selline ühiskasutus tuua probleeme nii firmale kui töötajale.

Malwarebytes, kes on tuntud viirusetõrje- ja turvatarkvara tootja, tegi eelmisel aastal uuringu, millest selgus, et rohkem kui pool kontoritöötajatest kasutavad tööarvutit ka oma isiklikuks tarbeks. See on ju väga mugav, eriti just kodutööd tehes, arvutit vahetamata vahepeal uudiseid lugeda, oma isiklikku postkasti pilk visata, sõpradega tšattida või e-poest sisseoste teha. Paljud mängivad tööarvutiga ka arvutimänge, jagavad arvutist võrguühendust ja installivad koduseks kasutuseks programme.

Siin on viis põhjust, miks on sülearvuti kasutamine nii tööasjadeks kui kodusteks tegevusteks mõnikord üsna halb mõte.

1. Sinu kodused failid (tekstid, fotod, videod) võivad sattuda firma serveritesse

Keskmistest suuremad firmad hoiavad kõigi töötajate arvutite sisust varukoopiaid firma serveris juhuks, kui nendega peaks midagi juhtuma, aga tööks olulisi andmeid ei tohi kaotada. Kui kasutad tööarvutit isiklikuks tarbeks, siis võivad ka privaatsed pildid, dokumendid ja muud failid lekkida ja isegi kui need kustutada enne arvuti tagasi andmist, võivad olla koopiad juba firma võrku sünkroniseeritud. Windowsiga arvutites võivad säilida ka kontoritarkvara tehtud koopiad dokumentidest isegi siis, kui dokument ise on juba kustutatud.

2. Sinu arvutit saavad jälgida teised töötajad

Eriti just koroonapandeemia ajal on paljud ettevõtted võtnud kasutusse sellised lahendused, mis aitavad eemalt töötajate arvuteid seadistada ja jälgida, et ei peaks kõike kontoris kohapeal tegema. Firma IT osakonnal võib olla ligipääs sülearvutile näiteks turvauuenduste tegemiseks või tarkvara seadistamiseks. See ei välista ka võimalust, et mõni vastavate õigustega töötaja saab igal hetkel vaadata, mida arvutiga kodus tehakse.

3. Tööasjade ja isiklike asjade eraldi hoidmine on keeruline

Ehkki oma asjade jaoks võib teha eraldi kataloogi või hoida neid asju välisel kõvakettal, on ühes arvutis tihti üsna võimatu kõiki jälgi erinevatest rakendustest kustutada, millega vaheldumisi tööd tehakse ja koduseid asju aetakse. Kui ühel hetkel antakse töökohast uus arvuti, siis tuleks oma vana masin isiklikest asjadest kiiresti puhastada. Tavalise kõvakettaga arvutist on aga puhastamine üsna keeruline, kiireim viis võiks olla kogu kõvaketa tühjendamine korduva üle kirjutamisega. Nii aga võid kaotada ka oma vajalikud isiklikud failid, kui pole aega neid otsima hakata.

4. Töö- ja eraelu rakendused ühes masinas võib olla turvaoht

Enamus ettevõtteid ei vaata hästi sellele, kui töötaja tööarvutisse oma isiklikke programme installib. Paljud programmid võivad endast kujutada turvaohtu ja lekitada arvutis olevat äriinfot. Ka suhtlusprogrammid, mida kasutatakse nii eralobisemiseks kui töökoosolekuteks, ei pruugi hästi läbi saada ja võib juhtuda ka piinlikke momente, kus kasutaja jutuka-aknad või vestlusgrupid segi ajab või üle ekraani esitluse ajal mõni privaatvestluse teade ekraanile hüppab.

5. Krediitkaardiandmed ja salasõnad võivad tööandjale lekkida

Ilmselt väiksemates ettevõtetes pole see nii suur probleem, aga riigiasutustes või suurkorporatsioonides jälgitakse ka töötajate võrguliiklust ning vastav turvatarkvara võib hoiatada, kui ettevõttest peaks lekkima sensitiivset infot ja saladusi.

Sellised andmed võivad olla isikuandmed, krediitkaardiandmed, paroolid, arved jne. Kui teed tööarvutist kodus sisseoste mõnest e-poest ja saadad krediitkaardiandmeid üle tööarvuti, võivad kellad ja viled firma turvatarkvaras tööle hakata, kui ettevõttes on näiteks jälgimisel firma krediitkaartide või sensitiivse info, näiteks arvete lekkimine. Sinu viimane Selveri e-poe arve võib äratada turvaosakonnas kõrgendatud tähelepanu.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.