15 miljoni eurone konkurss ootab targa linna lahendusi

Foto: Shutterstock.

Targa linna tippkeskus kuulutas välja rahvusvahelise konkursi leidmaks nutikaid tulevikulahendusi linnade reaalsetele probleemidele.

Parimad ideed ja meeskonnad saavad projektirahastuse, et mõte lähiaastatel ka pilootprojektidena läbi proovida; ühe pilootprojekti maht saab olla kuni 1,5 miljonit eurot, konkursi kogumaht on 15 miljonit eurot.

Konkursi eesmärk on muuta linnad uute ja nutikate tehnoloogiate abil inimsõbralikumaks, säästlikumaks ning mõnusamaks. Ennekõike oodatakse digilahendusi linnade transpordi-, energia- ja ehitusalaste probleemide ületamiseks, samuti andmete kasutamise ja linnade valitsemise tõhustamiseks.

Igasse pilootprojekti tuleb juba ideed konkursile esitades sisuliselt kaasata vähemalt kaks linna, millest üks peab olema Eestist. Targa linna tippkeskus on koostöös Eesti linnadega välja selgitanud kümme olulisemat vajadust, millele konkursiga lahendusi otsitakse.

„Pikalt on unistatud sellest, et Eesti linnad võiksid olla uute ja nutikate teadmispõhiste ideede testkeskkonnaks. Soovime selle unistuse nüüd süsteemselt ette võtta,“ rääkis Targa linna tippkeskuse asutaja ja direktor Ralf-Martin Soe.

„Meile teadaolevalt on see maailmas esimene taoline suurprogramm, mis ühendab linnade tegelikud vajadused ja tipptasemel teaduse,“ lisas ta.

Pilootprojektide oodatava tulemina valmivad maailmatasemel teadusuuringud ja prototüübid, mida on testitud vähemalt kahes linnas (sh ühes Eesti linnas). Lisaks peab igal pilootlahendusel olema rahvusvaheline kasvupotentsiaal.

„Ootame, et oma ideed esitaksid kõikvõimalikud nutikad – teadlased, insenerid, tootearendajad, disainerid, ettevõtjad jne – koos Eesti linnade ja valdadega, kus pilootprojekt läbi viia.

Projektide teadus- ja arendusmeeskonna tuumiku moodustavad üldjuhul TalTechi ja Aalto ülikooli teadlased, kes aitavad ideed koostöös linnadega reaalselt ka ellu viia,“ rääkis Soe.

Hindamiskomisjoni liige ja Eesti Linnade ja Valdade Liidu asedirektor Jan Trei julgustab ka kohalikke omavalitsusi oma ideid konkursile esitama ja julgelt Tallinna Tehnikaülikooli ja Aalto teadlasi kaasama.

“Ideid hakatakse pakkuma just konkreetseid linnu ja valdu silmas pidades, seega kasu saame just meie,” sõnas ta.

Ideid saab esitada 6. novembrini veebilehel taltech.ee/tarklinn. Parimad valib rahvusvaheline žürii välja detsembri alguses ja jaanuarist 2021 saavad esimesed 1–4 projekti tööga alustada. Pilootlahenduste elluviimine toimub aastatel 2021–2027.

Targa linna tippkeskusel on Haridus- ja teadusministeeriumi ning Euroopa Komisjoni mandaat ja rahalised vahendid, et välja töötada kümme teadmuspõhist pilootlahendust, mis lähtuks konkreetsete omavalitsuste reaalsetest probleemidest ja omaks võimalikult laia mõju.

Tippkeskuse eesmärgiks on muuta linnakeskkonnad paremaks uute tehnoloogiate katsetamise teel ning seeläbi kasvada rahvusvaheliselt tuntud teadusarendus-keskuseks.

Tippkeskuse asutajateks on Tallinna Tehnikaülikool, Aalto Ülikool ja Forum Virium, Eesti Majandus- ja Kommunikatsiooniministeerium ning Haridus- ja Teadusministeerium.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.