Teadus ja tulevik

3D-printimise abil anti hääl Vana-Egiptuse muumia Nesyamunile

Pilt on illustratiivne.Foto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Milleks oodata?
Vastuvõtt on juba alanud.
Uuri lähemalt!

Suurbritannia teadlased tegid 3000 aastat tagasi surnud Vana-Egiptuse preestrile 3-D printimise abil uue häälekulgla, et taastada tema hääl.

Ühendkuningriigi Londoni ülikooli ja Yorki ülikooli teadlastemeeskond avaldas väljaandes Nature, et Suurbritannias Leedsi linnamuuseumis asuv Nesyamuni muumia valiti hääle andmiseks välja seetõttu, et tema kurgu ja häälekulgla koed on senini säilinud suhteliselt kahjustamata kujul.

Et saada ettekujutus muumia häälekulglast, vaadeldi uurimustöö esimeses etapis muumia pead ja kõri kompuutertomograafiaga. Saadud infost lähtudes oli võimalik valmistada häälekulglast 3-D mudel, millele lisati elektrooniline kõri ja häälepaelad, mille abil pandi muumia kõnelema.

Teadlased kirjeldasid muumia suust kostunud heli tähekombinatsiooniga «eeuughh», kuid kinnitasid, et kõlas ka teistsuguseid helisid.

Juhtivteadlane David Howard märkis, et muumia suust kostunud häälitsused olid üsna kummalised ning seetõttu arvavad teadlased, et need võisid olla Nesyamuni viimased surmaeelsed karjed.

Oletatakse, et Nesyamun võidi hukata poomise läbi või et tema surma põhjustas näiteks allergiline reaktsioon putukahammustusele.

Howard märkis, et Nesyamuni häälepaelte ning kõri uuringud näitasid, et preestri hääl oli kõrgem, kui meestel tavaliselt praegu on. Arvatakse ka, et Nesyamun oli ilmselt valju häälega, sest Karnaki templi preestrina oli tema kohustus viia pidevalt läbi mitmesuguseid kombetalitusi.

Muumia hääletrakti uuringuid jätkatakse ning edaspidi soovivad teadlased iidse preestri laulma panna.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.