Google’i kangas tunneb puudutusi ja Samsungi nööp juhib telefoni

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
Foto: Nike

Kantav tehnoloogia on koos tehnika suuruse kahanemisega viimasel kümnendil kiirelt arenenud. Nutikellad, -prillid, -käevõrud, ja isegi -sõrmused on aina täituval turul oma kohta otsimas. Paljud eksperdid arvavad, et nutitelefonide võidukäik lõppebki just kantavate nutiseadmete laiema levikuga.

Kantav nutiseade ei pea aga ilmtingimata olema kella või prillide kujul. Paljud firmad panustavad, et kantav tehnoloogia saab olema peidetud hoopis meie riietesse. See tähendab, et sellest hetkest, kui pesust tulles särgi ja püksid jalga tõmbad, oledki ühenduses nutimaailmaga.

Lahendusi on juba praegu mitmeid. Ilmneb, et riided on laia hulga elektrooniliste seadmete jaoks väga loomulik koht.  Eriti sobivad rõivad kokku tervist jälgivate seadmetega. Mitmed tooted ühendavad spordirõivad ja aluspesu füüsilist koormust, hingamist ja isegi südametööd analüüsivate aparaatidega. Kuna need riided on kehale ja nahale kõige lähemal, on tulemused oluliselt täpsemad kui need seadmed näiteks nutitelefoni või -kella sisse panna.

Google, Samsung ja Nike

Nutiriietesse panustavad ka mitmed suurfirmad. Google arendab näiteks projekti nimega Jacquard, See kujutab endas kangast, mis juhib elektrit ja suudab seega näiteks puudutusi registreerida. Lisaks soovitakse kõik vajalik elektroonika nii väikseks muuta, et seda on võimalik riideeseme sisse täielikult ära peita – näiteks nööbi sisse. Nii ei jää see inimesele ette ja riideid ei ole ebamugavad.

Praeguses varajases faasis on Jacquardi riietega võimalik juhtida näiteks nutitelefoni, seda taskust välja võtmata. Nii saab näiteks kõnesid oma rannet puudutades vastu võtta. Tulevikus võivad aga ka juhitavad seadmed riietesse olla integreeritud ja nii pole eraldi nutitelefoni vajagi.

Ka Samsung liigub nutikate rõivaste poole oma brändiga HumanFit. Lisaks käekotile, millele on lisatud päikesepaneelid ja NFC-kiipidega mansetinööpidele ja jakkidele, on Samsung loonud vöö, mis hoiab silma peal sinu liikumisel ja ümbermõõdul.

Nike on nutikamaks muutnud ka jalatsid. Nende Hyperadapt 1.0 tossud tunnetavad, kui inimene oma jala neisse paneb ja paelad kinnituvad automaatselt. Selle tehnoloogiaga muutsid nad lõpuks ometi reaalsuseks “Tagasi tulevikku” teisest filmist tuttavad tulevikutossud. Nike’i insenerid loodavad tehnoloogiat arendades luua jalatsid, mis suudavad vastavalt kandja vajadusele reaalajas muuta kui kõvasti jalats kinni on seotud.

Riideid püütakse nutikaks teha mitmel viisil. Juba täna on turul erinevaid katsetusi alates lihtsatest NFC-kiipidest ja LED-valgustitega loodud kaunistustest, lõpetades kõrgtehnoloogiliste seadmetega, mis oskavad kandja keha jälgida ja end selle järgi kohendada. Tehnoloogia pisenedes muutuvad ka meie rõivad intelligentsemaks ja on võimalik, et täidavad lisaks meie kehade katmisele veel mitmeid olulisi funktsioone.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.