Praegu ja veel pikas tulevikus toimub majanduses automatiseerimine. “Et igasugune automatiseerimine tähendab tarkvara ehitamist, siis on iga järgmine automatiseerimine eelmisest keerulisem ning vajame üha rohkem kvalifitseeritud inimesi, kellel on informaatikas põhjalikud teadmised,” sõnas TalTechi informaatikaprofessor Tanel Tammet.
Samuti annab informaatika õppimine hea üldise hariduse keeruliste süsteemide ehitamiseks. “Isegi kui inimene ei hakka tarkvarasüsteeme ehitama, siis omandab ta õppimise käigus arusaama, kuidas üldse suuri süsteeme, nagu organisatsioone, luuakse,” märkis Tammet.
IT jõuab igasse valdkonda
Ei ole valdkonda, kus IT väiksemal või suuremal määral ei esineks. “Kui tuua näiteks muusika, siis enamik sellest luuakse elektrooniliste instrumentidega, mis on omakorda seotud tarkvara kasutamisega, mida inimesed ise nullist ehitavad,” ütles Tammet. Fotograafias ja kujutavas kunstis kasutatakse näitustel arvutitega loodud efekte. Hetkel on informaatikal veel marginaalne osa, kuid võib olla kindel, et see ajas kasvab.
IT ja sõda
Sõda on olnud läbi aegade tähtis keerulist IT-d edasiviiv jõud, sest selle taga on alati suured rahalised ressursid. Tuli ehitada rakette ja radareid, mille tööd toetas omakorda masinnägemine, et raketid oskaksid tanke üles leida. “Teisest küljest on sõjandusega seotud luure – tuleb jälgida, kus keegi on, töödelda satelliidipilte ning vaenlast pealt kuulata,” sõnas Tammet. Ka selle jaoks on vaja tarkvarasüsteemi, mis selle ülesandega hakkama saaks.
Igaüks on võimeline omandama IT-teadmisi
Tammeti sõnul on IT absoluutselt õpitav ning lihttasemel ei ole see ka kuigi keeruline. “Seda võiks võrrelda kas klaverimängu või maalimisega – igaüks on võimeline õppima, iseküsimus on selles, kui hästi seda teha.”