“Eelkõige peaks seda projekti käsitlema kui ühte esimestest Eestis, mis antud probleemi süstemaatiliselt lahendada püüab. Kindlasti planeerime antud projektile jätkuprojekte, mis peaksid kindlustama välja töötatud tehnoloogiate rakendamise tööstuses,“ sõnas Tiia Plamus.
“Tekstiili- ja rõivatööstuse valdkonda tuleks kindlasti suunata rohkem ressursse, et liikuda edasi ringmajanduse põhimõtete jõulisemale rakendamisele antud valdkonnas. Miks ei võiks Eesti olla antud valdkonnas suunanäitaja?“ ütles ta.
Muutus algab väikestest sammudest
On selge, et inimene ei muuda oma harjumusi üleöö ning eelkõige saame vajalikke protsesse mõjutada läbi oma valikute. Esimese sammuna tasuks uusi rõivaid ostes mõelda, kui palju seda ikkagi kantakse ning kas on mõttekas seda soetada. Ehk tasuks üheks õhtuks vajalik pidulik rõivas hoopis laenutada, mitte osta? Või kasutada ühekordse kohvitopsi asemel korduvkasutatavat?
On ka selge, et tänapäevases tekstiili- ja rõivatööstuses kasutatakse väga palju erinevaid materjale. Vahel ei pruugigi vastused küsimusele, mis on keskkonnasõbralik materjal, olla mustvalged.
Tegelikult on iga materjali kasutamisel nii plusse kui ka miinuseid: näiteks ei saa me öelda, et looduslik materjal on alati parem kui näiteks sünteetiline. Otsust materjali keskkonnasõbralikkuse üle ei saa teha liiga väheste tegurite põhjal.
Teisalt on märkimisväärne osa tekstiili- ja rõivatööstuse keskkonnamõjust tingitud inimese käitumisest materjalide pesemisel ja hooldamisel. Oluline on pesemiseks ja hooldamiseks kasutatavate vahendite päritolu ning keskkonnasõbralikkus. Hoolikalt võiks ka läbi mõelda energia kogused, mida kulutatakse pesu pesemiseks, kuivatamiseks ning näiteks triikimiseks.
Et tekstiili- ja rõivatööstuse jalajälge vähendada, peaks inimene tegema teadlikke valikuid ning mõtlema seejuures läbi, milleks ja mida osta ning kui kaua kasutada. TalTechi materjalitehnoloogia õppekava programmijuht Tiia Plamus jagab siinkohal häid soovitusi teadlikule tarbijale:
· Osta kvaliteetseid rõivaid ja tekstiilitooteid, mis kestavad kaua
· Katkiseid rõivaid ja kodutekstiile ära viska kohe prügikasti – ehk on neid võimalik veel parandada? Niiviisi saad veelgi pikendada rõivaste ja kodutekstiilide eluiga
· Kasutatud rõivad (kuid veel kandmiskõlbulikud) ja kodutekstiilid vii vastavatesse kogumispunktidesse
· Võimalusel osta tooteid, mis omavad mõnda märgist (OEKO-TEX®, GOTS vm)
· Vali need rõivad ja tooted, mille valmistamiseks on kasutatud taaskasutatud toorainet
· Mõtle hoolikalt läbi oma harjumused rõivaste pesemisel ja hooldamisel. Eelista pesemist madalamal temperatuuril. Pesuvahendit doseeri vastavalt juhendile. Pesuvahendi ostul jälgi samuti erinevate keskkonnasõbralike toodete märgiste olemasolu, näiteks EU Ecolabel
Ainuüksi selliste sammude abil on võimalik, et ringmajanduslik mudel aina enam ühiskonnas rakendust leiaks. Nii võib ka materjalitehnoloogia võimaluste arenedes ning vajalike spetsialistide olemasolul riietele ja tarbeesemetele uue elu andmisest saada aina suurema tõenäosusega tegelikkus, mitte vaid lihtsalt ilus reklaamtekst plakatil.
Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.