Teadus ja tulevik

Autojuhtide elu võib tulevikus tänu USA teismelise leiutisele lihtsamaks muutuda

Foto: Pixabay

Rubriiki toetab

TalTechi virtuaaltuurile?

Alusta siit!

Mida uuemaks lähevad autod, seda paksemaks muutuvad ohutusnõuete tõttu ka juhi vaatevälja tõkestavad piilarid. Selle probleemi lahendamiseks leiutas 14-aastane Ameerika tütarlaps Alaina Gassler “nähtamatu” piilari.

Lahendus kasutab auto külge kinnitatud veebikaamerat, mis edastab pildi väikesele projektorile sõiduki katuseluugi kõrval. Viimane kuvab väljas toimuva peegeldavale kangale, mis muutub selleläbi läbipaistvaks.

Tehnoloogia ei olegi niivõrd uus, sest suured autotootjad nagu Toyota, Hyundai ja Range Rover on samuti proovinud sarnast tehnoloogiat välja arendada. Hyundai katsetused seisnesid näiteks piilarite katmises erinevate ekraanidega.

Gassleri variant on seevastu palju odavam ja taskukohasem. Tüdruku kasutatud kangas on samuti eriline, sest see peegeldab valgust otse valgustajale tagasi, erinevalt tavalisest peegelpinnast, kust valgus igale poole laiali põrkub.

Tüdruku leiutis aitaks liiklusohutuse edendamisele tohutult kaasa. TalTechi professori Dago Antovi sõnul on pimeda nurga probleem raskeveokite näol tõestatud, sest juht istub antud juhul kõrgel ning talle tekib alla paremale pime ala.

Professor lisab, et enim raskeid (surma või vigastusega) liiklusõnnetusi juhtub kas vähemkaitstud liiklejatega või maanteel sõites. “Ühe sõiduki õnnetused, kus teist sõidukit pole fikseeritud, võivad eriti karmid olla. See tähendab näiteks teelt juhitavuse kaotamise tõttu väljasõitu või ebaõnnestunud möödasõidu järel avarii tegemist,” ütleb ta.
Ka seal võib üheks mõjutavaks faktoriks olla auto tootjapoolne kesine nähtavus. Tüdruku läbipaistvat piilarit saab vaadata allolevast videost.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.
Märksõnad: , ,
Oled sa DigiPRO või Geenius? Vali sobiv tellimus siit.

Üleskutse

Aita meil podcaste teha ja saa kingituseks Geeniuse kraami

Toetan Autotundi Toetan Restarti Kuulan saateid

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.