Axiom Space plaanib järgmisel aastal viia neli inimest reisile rahvusvahelisse kosmosejaama

Sõit kosmosesse maksab ühele reisijale umbes 55 miljonit dollarit.Foto: Shutterstock

NASA ja kosmosetööstuse idufirma Axiom Space teatasid, et on alla kirjutanud korraldusele viia neli inimest Rahvusvahelisse Kosmosejaama (ISS) juba 2022. aasta jaanuaris. Keegi neist ei tööta hetkel astronaudina, vahendab Business Insider

Axiom on valinud meeskonna juhtima idufirma asepresidendi, endise NASA astronaudi Michael López-Alegría. Meeskonda kuuluvad ka kinnisvarainvestor Larry Connor, Kanada investor Mark Pathy ja Iisraeli endine hävituslennukite piloot Eytan Stibbe.

Reisi hind on 55 miljonit dollarit

Missiooni, mille nimeks on Axiom Mission 1 (AX-1), eesmärgiks on saata mehed orbiidile SpaceXi kosmoselaevaga Crew Dragon, mis on tänaseks NASA rahvusvahelisse kosmosejaama lennutanud kolm astronautide meeskonda. Iga reisija maksab selle eest umbes 55 miljonit dollarit. NASA vaatab grupi enne üle ning enne lennuks heakskiidu saamist tuleb neil läbida meditsiinilised läbivaatused.

AX-1 stardiks SpaceX-i raketi Falcon 9 pealt NASA Floridas asuvast Kennedy kosmosekeskusest. Axiomi meeskond plaanib viibida ISS-is kaheksa päeva. Kui kõik läheb plaanipäraselt, saavad neist esimesed mitteelukutselised astronaudid, kes astuvad kosmoses tiirlevasse laborisse.

Samm uue majandusharu poole

Axiom loodab hakata inimesi lennutama ISSi kaks korda aastas. Samas võib juhtuda, et tuleb konkureerida teiste ettevõtete ja valitsuse korraldatavate missioonidega. Tulevikus kavatseb Axiom ehitada omale eelposti nimega AxStation. Esialgu oleks see ISSi küljes olev lisaseade, mis seejärel eralduks.

NASA loodab ISS-iga hüvasti jätta ja juhtida selle Vaikse ookeani poole 2030. aastal. Nii kosmoseagentuur kui ka Kongress loodavad selleks ajaks leida ISS-ile ärilise alternatiivi.

AX-1 oleks samm edasi loomaks ärilist tegevust Maa-lähedasel orbiidil. See tähendab, et paljud ettevõtted lennutavad inimesi kosmosesse ja tagasi, tegelevad turismi ja teadusega ning ehitavad isegi oma kosmosejaamu.

“Unistus on tõesti võimaldada kõigile juurdepääs kosmosele. Ja see on siin päris põnev lähtepunkt,” ütles ISS-i asejuht Dana Weigel. “Kes teab, millised uuendused ja loomingulised ideed tekivad nüüd, kui saame lõpuks oma missiooni jagada tööstuse ja eraisikutega, kes soovivad jaama külastada.”

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.