Teadus ja tulevik

Britid uurisid: kahtlane “trollifarm” peab vanas relvatehases venemeelset infosõda?

Vene kübertrollid ei pelga sihikule võtta ka maailma tipp-poliitikuid. Pilt on illustratiivneFoto: Shutterstock

Rubriiki toetab

Internetitrollid on sihikule võtnud ka kõrgetasemeliste isikute, sealhulgas Suurbritannia peaministri Boris Johnsoni sotsiaalmeedia kontod.

Ühendkuningriigi valitsuse rahastatud uuringust selgub, et internetitrollid saavad korraldusi levitada seoses Venemaa sissetungiga Ukrainasse president Vladimir Putinit toetavat teavet. Koht, kus seda tehakse, asub ühes Venemaa vanas relvatehases, kirjutab Independent

Uuringus kirjeldatakse üksikasjalikult, kuidas Venemaa presidendi režiim kasutab avalikult värvatud trolle Moskva-meelsete sõnumite postitamiseks nii sotsiaalmeediasse kui ka meediaväljaannete kommentaariumitesse.

Muu hulgas on trollid võtnud sihikule Briti peaministri Boris Johnsoni, Saksamaa kantsleri Olaf Scholzi ja Euroopa Liidu välispoliitika juhi Josep Borrelli sotsiaalmeedia kontod. Näib, et desinformatsiooni levitamise sihtmärgiks olid ka bändide ja muusikute, sealhulgas Daft Punki, David Guetta, Tiesto ja Rammsteini sotsiaalmeedia kontod.

Kuigi trollid tegutsesid ka Twitteris ja Facebookis, olid nad eriti aktiivsed Instagramis, YouTube’is ja TikTokis. Näiteks selgus, et TikToki suunamudijatele maksti Moskva-meelsete narratiivide võimendamise eest.

Ühe väite kohaselt võimendavad Kremli-trollid neid suunamudijate sotsiaalmeediapostitusi, mis on juhuslikult kooskõlas Kremli seisukohaga. Sellise skeemi kasutamisega välditakse platvormide desinformatsiooni vastu võitlemise meetmeid.

Väidetavalt on võtmeroll Telegrami kanalil nimega “Cyber ​​Front Z”, kus Z tähistab Venemaa toetust sõjale. Selle peakorter asub väidetavalt Peterburis sõjavarustust ja -tehnoloogiat tootvas ettevõttes Arsenal. Rühm kasutab QAnoni vandenõuteoreetikute ja terrorirühmituse Islamiriigi taktikat. 

Uuringus täheldati ka küsitlustega manipuleerimist lääne meedias. Näiteks kallutasid trollid uuringu tulemusi, kus küsiti, kas vastajad toetavad Venemaa-vastaseid rahvusvahelisi sanktsioone.

“Me ei saa lubada Kremlit ja selle kahtlasi trollifarme meie veebilehtedele, kus nad levitavad valesid Putini ebaseadusliku sõja kohta,” ütles Suurbritannia välisminister Liz Truss.

Ta lisas, et Ühendkuningriigi valitsus on hoiatanud rahvusvahelisi partnereid ja jätkab tihedat koostööd liitlaste ja erinevate meediaplatvormidega, et õõnestada Venemaa teabeoperatsioone. Briti välisministeerium ei avaldanud uurimuse läbi viinud teadlaste isikuid, kuna on mures nende ohutuse pärast. 

“Need on Putini ja tema propagandamasina salakavalad katsed petta maailma jõhkruse osas, mida ta Ukraina rahvale põhjustab,” ütles Suurbritannia kultuuriminister Nadine Dorries. Ta lisas, et kogutud tõendid aitavad tõhusamalt tuvastada ja eemaldada Venemaa desinformatsiooni. 

Uurimuse eesmärk on aidata kaasa Kremli kontrolli all olevate RT ja Sputniku töö tõkestamisele.

Arvatakse, et “trollitehas” on seotud interneti-uuringute agentuuri asutaja Jevgeni Prigožiniga. Meest süüdistatakse muu hulgas selles, et ta aitas kaasa trollikampaanias, mille tulemusena valiti Donald Trump 2016. aastal USA presidendiks.

Selles rubriigis vahendame maailma teadusuudiseid, tulevikuvaateid ning oma kõige põnevamaid tegemisi.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Telli Geeniuse uudiskiri

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate olulisematest Geeniuse teemadest.