Comodule’i tegevjuht Kristjan Maruste: soovime tulevikus toota kümneid tuhandeid sõidukeid

Kaasasutaja ja tegevjuht Kristjan Maruste. Foto:Comodule.

TalTechist on võrsunud terve rida maailma vallutavaid edulugusid, millest viimase aja üheks märkimisväärsesimaks on kodumaine ettevõte Comodule. Elektromobiilsusele keskenduva firma käekirjast on parimaks näiteks uus elektritõukeratas Tuul, mis on oma kasutajate käest saanud tohutult positiivset tagasisidet. Milline on Comodule lugu ning mis peitub Tuule arendustöö taga, rääkis meile lähemalt ettevõtte tegevjuht ja üks asutajatest Kristjan Maruste.

Comodule eesmärgi võib kokku võtta kergsõidukite internetti ühendamisega. Ettevõte arendab sõidukitesse integreeritavat tehnoloogiat, mis kogub andmeid ja saadab neid serveritesse. Sealt tegeletakse omakorda veel spetsiifilise andmeanalüütikaga, mida eri sõidukite tootjad paremate toodete loomiseks ära kasutada saavad. Pidevas arenduses on ka elektroonika, front-end süsteemid ja mobiilside haldus.

Tööpositsioonide mõistes on firma palju mitmekesisem kui tavapärane Eesti iduettevõtte. “Meil on insenerid nii elektroonika kui ka mehaanika vallast. Tavalises IT-firmas on reeglina back-end ja front-end arendajad, ent neid on meil kogu kollektiivist vaid üks viiendik.

Lisanduvad veel sardvara kirjutajad, tarkvarainsenerid, turundusinimesed ning paljud teised. Kusjuures kaks kolmandikku tiimist on TalTechi taustaga,” tutvustab Maruste ettevõtet lähemalt ning lisab, et Comodule on alati oma ridadesse uusi spetsialiste otsimas.

Tudengivormel aitas Comodule loomisele hoo sisse lükata 

Comodule asutamist võib kirjeldada kui omamoodi seiklust. Algselt koosnes firma asutajate punt kuuest TalTechis õppivas inimesest, kes olid ametis tudengivormeli programmiga. “Ühel hetkel võitsime Prototroni rahastusvooru mõttega ehitada tarkasid akupakke.

Mõtlesime sealjuures välja fiktiivse äriidee, mis seisnes uue vormeli ehitamises ning võistlema minemises. Tegimegi ära, aga hüppasime turvaahelatest üle ning hävitasime kogemata akud ära” meenutab Maruste muhedalt.

Ta jätkab, et totter olukord päädis uue pitchimisega vormeli asemel luua uus ettevõte, ent selleks ajaks polnud ei vormelit ega ettevõtet. Ülikool oli samuti lõpusirgele jõudmas, mis signaliseeris ühtlasi ka lõppu tudengivormeli meeskonnas.

Siis tuli ühel asutajatest mõte – Prototroni idee polegi ju nii halb! “Hakkasimegi elektromobiilsusega tegelema ning sisuliselt oleme tänaseks tugev TalTechi produkt, mis sündis tänu tootearendusvõistlustele,” arutleb Maruste. Töö sai alguse ning rahastus tulli algselt Prototronist, esimeste üürnikena võeti ka kontoripind äriinkubaatoris Mektorys.

Tuul puhub tõukerattaturul tugevalt

Tuule tõukerattad vallutasid tihedast konkurentsist olenemata Eesti tänavad tormijooksuga, ent selle saavutamiseks käis Comodule tagatubades keskeltläbi poolteist aastat kestnud arendustöö.

“Motivatsiooniks sai ise kogetu ja nähtu,” meenutab Maruste ja räägib, et mõned aastad tagasi ühendasid nad ligi pool miljonit Hiina brändide all toodetavat elektritõukeratast omaloodud tarkvaraga. “Me nägime kui halvasti need vastu pidasid – see oli täielik rohepesu, sest rattad lagunesid väga kiiresti. Insenerid hakanuks neid nähes pehmelt öeldes nutma,” meenutab tegevjuht.

Aga kus näed viga laita, seal tule ja aita. Tõukerattad on lihtsad, intuitiivsed ning lähevad inimestele peale. Motivatsioon oma rataste loomiseks tuligi just sellest, et enamik maailmas toodetud tõukeratastest olid kvaliteedi poolest alla arvestust.

Tegu oli hea juhusega, kui mõni “hiinakas” enam kui pool aastat vastu pidas. Maruste lisab, et just selles vallas tõukeratas Tuul kõikidest oma konkurentidest eristubki. Kvaliteet, sõiduomadused ja mugavus.

Tuul ehitati nii, et selle jalajälg oleks võimalikult väike ning et sõiduk kestaks võimalikult pikalt, igapäevases kasutuses vähemalt viis aastat. Projekti vältel võeti aluseks kaks muutujat, millest esimene seisnes eri materjalide taaskäideldavuses ning teine selles, mida saab osta taaskasutatuna.

Tuule näitel on 92% materjalidest taaskasutatavad ning ehitusmaterjalide (alumiinium, teras) saadavus on suur. “Me kasutame hästi kvaliteetseid akuelemente, kus me täielikult protsessi kontrollime. Maailma jäetav jalajälg on tõsimeeli miinimumi viidud,” tutvustab Maruste innukalt oma toodet.

Loomulikult on tegu ka emotsiooni pakkuva, turvalise ja ergonoomilise rattaga. Viimase aspekti lihvimisel võeti arvesse nii sõiduulatust, mugavust ning keskkonnamõju. Vedrustussüsteemi Tuulel näiteks pole, selmet on paigaldatud võimalikult mugavat sõitu tagavad pehmed õhkrehvid.

Elektritõuks suudab sõita kuni 40 kilomeetri kaugusele ning seda tippkiirusel 25 km/h, mis on määratud Euroopa Liidu seadusandluse põhjal. Eestis kusjuures tegelikult tõukeratta jõudlust reguleerivat seadust pole.

Tuuled võeti kasutajate poolt avasüli vastu. “Meil ilmnes esimeste rataste ringlusesse minnes kaks lastehaigust.

Öeldi, et pidurid on järsud ning seisujalg on nõrk, aga oleme ka need puudused juba ära parandanud,” räägib Maruste. Ta lisab, et veel kiideti mõningaid faktiliselt seletamatuid asju, nagu näiteks tunnetus ja sõiduemotsioon. Selle taga on aga olnud pikk testimine, inseneeria ning tahe luua vaid parimat.

Praegu võib leida Tuule rattaid vaid Tallinnast. Möödunud suvel olid need kasutamiseks valmis ka Pärnu tänavatel.

Tulevikus soovib Comodule toota kümneid tuhandeid sõidukeid

“Maailma dominatsioon!” naeratab Maruste, kui küsida tema käest Comodule tulevikuplaanide kohta. Ta räägib veel juurde, et äsja avati elektritõukside müük ka lõpptarbijatele ning esimesed kaks satsi on juba klientidele üle antud.

Pikemas perspektiivis on eesmärk areneda laiapõhjaliseks kergliiklust ning elektromobiilsust arendavaks ettevõtteks, kus põhisõna langeb just isetegemisele.

“Arendame ja toodame tõukeratast ainsa ettevõttena maailmas ise, misannab efektiivsuse ja tootekvaliteedi vallas tugeva eelise ning lõpuks ka võidu,” sõnab ta.

Viie või kümne aasta pärast näeb Maruste Comodulet kui kümneid tuhandeid sõidukeid tootva ettevõttena. Tõukerattad on kõik internetiga ühendatud ja saavad üle õhu uuendusi, lisaks on neil ka alarm ja mootoripidurdus, mida saab rakendada, kui ratas peaks varguse ohvriks langema. Pakkumisel on isegi kindlustuspaketid.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.