Digitaalsed inimesed muutuvad peagi pärisinimesest eristamatuks

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.

Paar nädalat tagasi mängisin toimetuses PlayStation 4 peal põnevusmängu “Hidden Agenda” ja mu selja tagant mööda läinud kolleeg küsis, miks seal tegelased nii halvad välja näevad.

Ma olin jahmunud, sest “Hidden Agenda” arendaja Supermassive on tuntud enda väga realistlike tegelaste poolest ja nende eelmine mäng “Until Dawn” sai selle eest just eriliselt kiita.

Korra järele mõelnud, siis ma sain aru, et tal oli ka õigus. Mängudes on muutunud graafika niivõrd heaks, et aina vähem jääb ruumi su kujutlusvõimele ja sa näed selgemini, et need ei ole päris inimesed, hoolimata sellest, et need tunduvad olema nagu pärisinimesed ja tehnoloogilised edusammud nende loomisel on olnud meeletud.

PlayStation 4 mäng “Hidden Agenda” tegelased näevad välja väga head, aga sa näed ikkagi, et midagi on nendega valesti.

Inglise keeles on selle kohta väljend uncanny valley ja nii on ka siin: tegelaste silmad on kohati elutud ja see tekitab võõristust. Paneb paremini nägema, et need pole päris inimesed.

Veel 10 aastat tagasi oli mängudes vastupidi, graafika oli juba päris hea ja inimesed üsna elutruud, aga selle viimase osa, et inimesed oleks nagu päris, sa mõtlesid ise juurde.

Enne seda, kui 3D-graafikas loodud inimesed saavad pärisinimestest eristumatuks, tekib hetk, kus sa eristad neid just väga selgelt ja see on isegi ärritav. Seda probleemi üritatakse praegu aga hoolega lahendada.

Valguse langemine loob pikslid

Ühe lahendusena tutvustas nVidia koos Epic Gamesiga sel nädalal RTX raytracing tehnoloogiat, mis muudab seda, kuidas 3D-inimesi renderdatakse. Selle näiteks tegid nad Unreal Engine 3D-mootoris ühe “Star Warsi” lühiklipi, kus on tänu sellele eriti tõetruu valgustus ja peegeldused.

Raytracing on tehnoloogiana olemas olnud juba tükk aega, mis lubab 3D-kujundile piksleid “joonistada” vastavalt valguse langemisele, aga selle tehnoloogia kasutamine reaalajas on olnud keeruline, kuna nõuab tohutult arvutusjõudlust.

Kõige keerulisemaks kohaks aga on alati olnud inimeste näod, sest siin on väga keeruline vaatajad ära petta. Aga ka sellele on Epic Gamesil vastus olemas.

Praegu käimasoleval GDC mänguarendajate konverentsil San Fransiscos on demoalal üleval Unreal Engine’is tehtud digitaalne inimene, kes suhtleb külastajatega ja reaalajas renderdatakse allolevas videos näha olev digitaalne inimene suurtele ekraanidele.

Saage tuttavaks Sireniga

Nelja firma (Cubic Motion, 3Lateral, Tencent jaVicom) koostöös sündinud digitaalne inimene Siren, kes näeb juba väga elulähedane välja. Päris sellise kvaliteediga inimesi siiski videomängudesse kohe veel oodata ei ole, sest selliste digitaalsete inimestele loomine nõuab veel erakordselt palju arvutusjõudlust.

Siren on saavutatud samuti tänu raytracing tehnoloogiale, sest see lahendus päris veenvalt probleemi, kus inimese näo liikumisel selle valgustatus muutub, eemaldades näoilmetest neid ebakõlasid ja väikseid veidrusi, mis tekitavad selle sama uncanny valley fenomeni.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.