Eesti teadlane selgitab: Millised näeksid päriselt välja lahingud kosmoses?

Klassikaline filmi kosmoselahing. Laserkiired sähvivad, kosmoselaevad plahvatavad, hävitajad nõeluvad sinna-tänna, suured emalaevad põiklevad ka kuidagi kõrvale ja annavad üksteisele tappa. See on “Tähesõdadest” ja “Star Trekist” meile kõigile tuttav.

Kui realistlik see aga on? Kosmoses on ju tohutud vahemaad, tohutud kiirused, aga atmosfääri seal ei ole, seega ükski asi niisama heast peast seisma ei jää ega alla kuku. Noh kasvõi juba seepärast, et pole “alla”, kuhu kukkuda.

“Kosmoselahingud täna on üldse ebarealistlikud, kõigepealt seetõttu, et relvad orbiidil on keelatud rahvusvaheliste lepingutega. On väga vähe riike, mis teoreetiliselt saaksid relvastusi kosmosesse toimetada (USA, Venemaa, Hiina, India, võib-olla ka Jaapan, Iraan,Iisrael), nende riikide vahel pole sõdu, ja nad ei kavatse hetkel lepinguid rikkuda,” sõnab Tallinna Tehnikaülikooli füüsikadotsent Vladislav Pustõnski.

Asi pole ainult lepingutes

Kui lepingulised iseärasused kõrvale jätta, selgub aga, et kosmoselahingud oleksid tõeliselt igavad ja aeglased, kinos neid näidata poleks mõtet. “Praegune tehnika- ja tehnoloogiatase on selline, et kõik toimuks kas väga aeglaselt, või väga kiiresti. Vaatamata sellele, et kosmosekiirused on suured, on vahemaad veelgi suuremad. Raketi sihtmärgini jõudmiseni kulub vähemalt mitu minutit,” kirjeldab Pustõnski ning toob näiteks ka kohe teise poole –satelliiti tabav rakett lõhuks selle nii kiiresti, et selle näitamisel poleks mingit mõtet, kuna üldjuhul on kosmoses toimuvad plahvatused pea nähtamatud, vaid ühe sähvatusega on kõik läbi, samuti ei käi ka pauke, kuna pole õhku, mis helilaineid edastaks.

“Tuleb ka meeles pidada, et tänapäevase tehnoloogiaga on mingisugune sõdimine võimalik ainult madalatel maaorbiitidel: ei ole mingisugust mõtet näiteks organiseerida sõjaväebaase kaugkosmoses, kuul, teistel taevakehadel, asteroididel või planeetidel,” kirjeldab ta, lisades, et mõtet on täna hävitada vaid vaenlase satelliite või pommitada madalalt orbiidilt maad.

Ka kosmosest kõnelevad dokumentaalfilmid on kiirendatud, sest kõik, nii kosmosejaamadega põkkumine kui ka maa vaatlemine, võtavad aega ja neid tuleb näidata kiirendatult.

Seega jääb kino kosmose osas ilmselt üsna pikaks ajaks ebarealistlikuks. Pustõnski võrdleb seda kõike aga maa peal toimuva kujutamisega. Sest ega autod ka ju ei plahvata päriselt nii, kui neid tulistada.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.