Eesti teadlane selgitab: mis on akustiline relv ja kuidas see töötab?

microphone-audio-computer-sound-recording-55800.jpeg

Akustilised relvad võivad kaugelt inimesi vigastada, vahel isegi nii, et inimene ise sellest aru ei saagi.

Näiteks kahtlustatakse, et USA saatkonna töötajad Kuubal langesid akustilise rünnaku ohvriks. Mis asi on aga akustiline relv ja kuidas see töötab?

Tallinna Tehnikaülikooli akustikalabori professori Jüri Lavrentjevi sõnul kasutatakse enamikes akustilistes relvades infraheli, mis on alla inimese kuulmispiiri ehk alla 20 hertsi.

Inimorganitel (maks, süda, kops, aju jm) on kindlad omavõnkesagedused, millise juures tekib neis resonants, mil nende võnkeamplituud läheb väga suureks. See omakorda tekitab häireid nende organite töös.

“Kuna igal organil või selle osal on oma iseloomulik omavõnkesagedus, siis saaks sageduse valikuga mõjutada erinevate organite tööd,” räägib Lavrentjev Geeniusele. Seega oleks võimalik saates välja väga madala sagedusega heli inimeste tervist kahjustada. Ka USA saatkonna töötajad tunnistasid, et kuulsid aegajalt sarnast võbisevat heli, mis tekib, kui suurel kiirusel sõitvas autos aknad avada. Nemad kuulsid seda aga paigal seistes.

Lavrentjevi sõnul on väga keeruline infraheli suunata, seega end selle vastu kaitsta on üsnagi keeruline. Samuti muudab see fakt selliste relvade kasutamise sõjanduses keeruliseks, kuna sihtmärki valida on raske.

Märksõnad: , , ,

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.