Ekraanide lähitulevik on põnev: need hakkavad olema painduvad, rullitavad ja läbipaistvad

Pane tähele! Artikkel on ilmunud enam kui 5 aastat tagasi ning kuulub Geeniuse digitaalsesse arhiivi.
LG volditav ekraan. Foto: kuvatõmmis/YouTube

Vaata mis tahes suunas ja sa näed enda ümber hulgaliselt ekraane. Kuigi viimastel ajal on ekraanide puhul põhiliselt keskendatud eraldusvõime suurendamisele, siis veidi uurides selgub, et lähiaastad peaksid ekraanide osas väga põnevad olema.

Sel nädalal tutvustame ekraanitehnoloogiaid, mis hakkavad meie elusid mõjutama juba lähiaastatel.

Üliõhukesed telerid

Seda, et telerid või ekraanid lähevad väga õhukeseks ei ole mingi saladus. Juba praegugi saab osta telereid, mille paksust saab mõõta paari pangakaardiga. Õhukeste ekraanide tootmine on suuresti võimalik tänu OLED tehnoloogiale.

Muudatus, mis lähiaastatel üliõhukeste ekraanide osas saabub peitub hinnas. Üks esimesi tõeliselt õhukesi telereid (LG OLED65W7P) maksab hetkel Eestis ligikaudu 7999 eurot. On ilmselge, et mida rohkem üliõhukesi ekraane soetatakse, seda soodsamaks nende tootmine läheb.

Painduvad ekraanid

Eelmisel aastal tekkis mul maailma suurima tarbeelektroonikamessi CES raames võimalus külastada LG salajast pressiboksi, kus tutvustati võimalikele partneritele ning valitud ajakirjanikele midagi enneolematut, painduvat ekraani.

2016. aasta jaanuaris oli tegu veel väga algelise prototüübiga, millel oli mitmeid piiranguid. Kui Moore’i seadust laiendada ekraanitehnoloogiatele, siis võib olla enam kui kindel, et tänaseks on LG insenerid suutnud painduvat ekraani edasi arendada ning juba varsti võime näha esimesi reaalseid tooteid, mis kasutavad seda ära.

Esmalt tasub selliseid ekraane otsida uhketest kaubanduskeskusest, hotellidest või restoranidest. Peale LG on analoogseid lahendusi tutvustanud ka teised elektroonikatootjad, kelle nägemusel oleksid need sobilikud kumerate seinade kaunistamiseks.

Läbipaistvad ja peegelduvad ekraanid

Taaskord üks elektroonikamesside suuri vaatamisväärsusi on juba paar aastat olnud läbipaistvad ja peegelduvad ekraanid. Seni on neid demonstreeritud nõnda, et neid võiks kasutada kas vannitoas, poodides või isegi akende asemel.

Kõigi eelmainitud tehnoloogiate puhul tunduvad just läbipaistvad ja peegelduvad ekraanid koduses kasutuses kõige ebapraktilisemad. Kui aga kujutada end ette riietusruumis riideid proovimas ning ekraanil nähes sama särki teises värvitoonis ilma, et särki peaks vahepeal vahetama tundub ka seegi juba mõistlik.

Kõik nimetatud ekraanitehnoloogiad on juba täna olemas, nende suurimaks turuletuleku takistuseks on masstootmise puudumine. Kui sulle tundub, et sinu järgmine teler võiks olla poolenisti läbipaistev, paari pangakaardi paksune või painduv, siis mine trambi oma lemmik elektroonikatootja ukse taga ning anna neile märku, et sa oled valmis sellist telerit reaalselt ostma. Mida rohkem on turul selliste tehnoloogiate järele nõudlust seda kiiremini tootjad selle vajaduse ära katavad.

Populaarsed lood mujal Geeniuses

Igal argipäeval

Ära jää ilma päeva põnevamatest lugudest

Saadame sulle igal argipäeval ülevaate tehnoloogia-, auto-, raha- ja meelelahutusportaali olulisematest lugudest.