Nii on tõusnud ka laevade, sadamate, terminalide ja avamererajatiste sõltuvus moodsast info- ja käidutehnoloogiast (kommunikatsioon, navigatsioon, logistika, ohutusseire, turvalisus, mehhanismide juhtimine). Lisaks on lähitulevikus oodata omavahel võrku ühendatud ning teineteisega suhtlevate autonoomsete masinate arvu tõusu. See on juba praegu juhtumas õhus droonide näol ja maismaal isesõitvate autode kujul. Mehitamata ja autonoomsete laevade võidukäik meredel ei ole tõenäoliselt enam kaugel.
Küberturvalisusele ei pöörata tähelepanu
Kuigi merendus on rahvusvaheliselt väga reguleeritud valdkond, on üllatav, et küberturvalisusele pole seni tõsisemat tähelepanu veel pööratud ning ühtegi kehtivat rahvusvahelist või riiklikku regulatsiooni jõustunud. Ilmneb, et suur osa laevaomanikke maailmas ei ole küberturvalisust seni suureks ohuks pidanudki. Tundub, et laevaomanike arvates puudutab see teema ainult maismaal asuvaid ettevõtteid ning infosüsteeme.
Samas ei kuule ka uudiseid küberrünnakutest sadamate või laevafirmade vastu eriti tihti. See võib olla tingitud mitmest aspektist— nii sellest, et ettevõtted ei ole teadlikud nende vastu toimunud rünnakutest ja tekitatud kahjudest või on nad nendest teadlikud, kuid ei ole informeerinud vastavaid ametkondi, koostööpartnereid ja kliente hirmust oma mainet kahjustada.
2016. aasta suvel IHS Markit ja BIMCO poolt läbi viidud rahvusvaheline uuring näitas, et tagasisidet andnud 300 merendussektoris tegutsevast ettevõttest 21% oli langenud küberrünnaku ohvriks ning 22% ei soovinud sellekohast informatsiooni avaldada. Kõige tavalisemad rünnakutüübid olid kahjurvaraga nakatamine (77%), informatsiooni õngitsemine (57%), volituste vargus (25%) ja sihikindel kalastamine ehk harpuunimine (23%).
Kui uuriti, millist kahju ettevõte rünnakute tagajärjel sai, siis jagunesid vastused järgnevalt:
- IT süsteemide kahjustumine (67%),
- ettevõtte andmete kadu (48%),
- finantsiline kahju (21%)
- ning laevasüsteemide kahjustumine (4%).
Neljandikule ohvritest tekitati rünnakuga kahju 5 000 kuni 50 000 dollarit, kahele vastanule aga üle 500 000 dollari.
Mis puudutab küberturvalisuse suuniste jälgimist, siis ainult 16,8% laevaomanikest tunnistas, et on rakendanud meetmeid laevade ohutusjuhtimissüsteemides ning ainult 22% vastanutest kinnitas, et nende töötajad on saanud küberhügieeni koolitust. Kinnitust leidis fakt, et laevaomanikud ei ole huvitatud teavitamast kolmandaid osapooli sellest, et nad on langenud küberrünnaku ohvriks. Uuringus vastanutest ainult 45% ettevõtetest teavitas oma töötajaid toimunud rünnakust ning ainult 11% informeeris oma kindlustusseltsi.